W czwartek odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu do spraw Polityki Migracyjnej i Integracyjnej, w którym wzięły udział ofiary represji w Białorusi, apelując o wypracowanie rozwiązań ułatwiających im rozpoczęcie nowego życia w Polsce.
Celem posiedzenia była diagnoza i propozycja rozwiązań problemów Białorusinów i Białorusinek przybywających do Polski jako uchodźcy czy migranci. To było pierwsze od wielu miesięcy posiedzenie stacjonarne, w którym wzięli udział nie tylko przedstawiciele polskich urzędów – Straży Granicznej, Urzędu do Spraw Cudzoziemców, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – ale również osoby zmuszone do ucieczki z Białorusi i ofiary represji, które zderzyły się z problemami systemowymi na różnych poziomach.
– Coraz więcej osób musi uciekać z Białorusi. Trafiają do Polski, ponieważ one lub ich rodziny wyrażają sprzeciw wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki: aktywnie działają na rzecz wolności i demokracji, przez co są narażone na drastyczne represje. To o ich historiach i problemach można było usłyszeć podczas posiedzenia zespołu – powiedziała Jana Shostak, polsko-białoruska aktywistka na rzecz demokracji, która wzięła udział w posiedzeniu.
Na posiedzeniu zespołu parlamentarnego aktywistka podkreślała, że uciekinierzy i uciekinierki z Białorusi przyjeżdżają do Polski bardzo często bez niczego lub z niewielką liczbą niezbędnych dokumentów, bez znajomości języka, nie rozumieją wszystkich procedur ani realiów. Nie zawsze wiedzą, gdzie się udać, co zrobić dalej, skąd wziąć pieniądze. Już na granicy trafiają na trudności z otrzymaniem darmowej kwarantanny, potem zmagają się z niewydolnym systemem przyjmowania wniosków o status ochrony międzynarodowej i złymi warunkami bytowymi w ośrodkach dla cudzoziemców. Pośród problemów systemowych Shostak wymieniła także brak możliwości uzyskania pełnych informacji w zrozumiałym dla przyjezdnych języku czy brak możliwości wsparcia psychologicznego, którego potrzebują osoby po prześladowaniach i torturach.
– Mamy nadzieję, że nasz głos zostanie usłyszany, a zakończone właśnie posiedzenie zespołu rozpocznie szeroko zakrojony dialog i proces, dzięki któremu wypracowane zostaną systemowe rozwiązania ułatwiające życie migrantów w Polsce – dodała Jana Shostak.