Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych przygotowała e-book pt. „Ucieczki nastolatków: perspektywa psychologiczna i aspekty poszukiwawcze. E-book dla rodziców, nauczycieli i pedagogów pracujących z nastolatkami”. Współautorem publikacji jest Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji. E-book został objęty patronatem Portalu Librus oraz Komitetu Ochrony Praw Dziecka.
Publikację można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej: www.nieuciekaj.pl.
„Ucieczki nastolatków: perspektywa psychologiczna i aspekty poszukiwawcze. E-book dla rodziców, nauczycieli i pedagogów pracujących z nastolatkami” to jedna z niewielu publikacji, która w tak kompleksowy sposób podchodzi do tematyki ucieczek. E-book przygotowany został we współpracy ze specjalistami, którzy zawodowo zajmują się psychologicznym wspieraniem młodzieży, a także poszukiwaniem osób zaginionych. Takie podejście sprawiło, że na 60 stronach otrzymacie Państwo dużą dawkę praktycznej, psychologicznej wiedzy zarówno o profilaktyce czy konsekwencjach ucieczek, jak i procedurach, które pomogą skutecznie działać w sytuacji ucieczki nastolatka.
W publikacji rozprawiamy się również z mitami i stereotypami dotyczącymi ucieczek. Wielu dorosłych wciąż uznaje, że ucieczka to tylko młodzieńczy wybryk, dlatego tłumaczymy, że w rzeczywistości jest sytuacją zagrażającą zdrowiu, a nawet życiu młodego człowieka. Wyjaśniamy, co może pchnąć młodego człowieka do tak desperackiego kroku i uczulamy, jakie sygnały mogą świadczyć o tym, że dziecko planuje ucieczkę.
– Jako Fundacja wierzymy, że dzięki lepszemu zrozumieniu natury ucieczek będziemy w stanie skutecznie im zapobiegać i dbać o bezpieczeństwo oraz dobrostan dzieci. Naszą publikację kierujemy zarówno do osób zawodowo zajmujących się opieką i edukacją dzieci: nauczycieli, pedagogów, osób pracujących w ośrodkach wychowawczych, jak i rodziców czy opiekunów. Mamy nadzieję, że będzie ona cennym wsparciem w budowaniu relacji z nastolatkami – mówi Izabela Jezierską-Świergiel, wiceprezes Fundacji ITAKA.