Uchwała o powołaniu Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin już opublikowana
Został zrobiony kolejny krok na drodze do powołania w Lublinie lokalnej rady działalności pożytku publicznego. 25 października w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego opublikowano uchwałę w sprawie określenia organizacji i trybu działania Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin oraz trybu powoływania jej członków.
Publikacja uchwały przybliża Lublin do powstania lokalnej rady pożytku. Uchwała wejdzie w życie 14 dni od dnia publikacji. Po ich upływie Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin i podległe mu służby oficjalnie rozpoczną proces zmierzający do ukonstytuowania się rady. Proces ten wyglądał będzie w następujący sposób:
-
Prezydent Miasta Lublin ogłosi zamiar współorganizacji Kongresu Organizacji Pozarządowych i zaprosi lubelskie ngo do zespołu organizacyjnego Kongresu.
-
Zespół organizacyjny przygotuje projekt regulaminu Kongresu, ogłosi jego termin i miejsce, jednocześnie zaprosi do zgłaszania organizacji na Kongres oraz zgłaszania osób kandydujących do Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin.
-
Na Kongresie zostanie wybrane 10 osób reprezentujących lubelski trzeci sektor w Radzie. Prezydent wskaże 6 osób reprezentujących go, a Przewodniczący Rady Miasta Lublin dwie osoby.
Informujemy także, że na sesji Rady Miasta Lublin, 20 października przyjęta została uchwała zmieniająca uchwałę Nr 1074/XLIII/2010 Rady Miasta Lublin z dnia 24 czerwca 2010 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z Radą Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin lub z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji. Zmiana dotyczyła terminów konsultacji aktów prawa miejscowego z Radą Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin. Nowy zapis brzmi: Termin wyrażania przez Radę opinii wynosi 14 dni od dnia doręczenia odpowiednio programu współpracy, projektu strategii rozwoju miasta oraz projektów uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących sfery zadań publicznych, o których mowa w art. 4 ustawy. W sprawach niecierpiących zwłoki dopuszcza się wyrażanie opinii i stanowisk w terminie 3 dni roboczych od daty przesłania materiałów przez sekretarza Rady.
Źródło: nadesłana