Ponad 2,5 tys. migrantów może trafić do Polski w ramach unijnego programu zarządzania migracjami. Komisja Europejska przyjęła pierwsze inicjatywy dotyczące tego problemu, w tym relokację uchodźców i migrantów już przebywających na terenie UE – głównie we Włoszech i Grecji, oraz przyjęcie 20 tys. osób spoza Unii, uznanych przez ONZ za wymagające międzynarodowej ochrony. Przygotowano także propozycje dotyczące przeciwdziałania przemytowi ludzi.
Dwa tygodnie po przedstawieniu programu w zakresie migracji Komisja Europejska przyjmuje pierwsze inicjatywy wchodzące w zakres kompleksowej koncepcji poprawy sposobów rozwiązywania kwestii migracji.
Po tragicznych wydarzeniach i śmierci wielu osób na Morzu Śródziemnym przywódcy państw członkowskich stanowczo zobowiązali się do solidarności, mającej na celu wspólne stawienie czoła wyzwaniom związanym z migracją. Przedkładając dzisiaj swoje propozycje, Komisja przekuwa słowa w czyny i ustanawia działania, które stanowią bezpośrednią i długofalową reakcję na wyzwanie, jakie migracja stwarza dla Europy.
Pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans oświadczył: - Komisja wypełnia słowa treścią w postaci konkretnych działań. Solidarność idzie w parze z odpowiedzialnością. Dlatego nasze propozycje zawierają wyraźny wymóg właściwego stosowania zasad udzielania azylu i dołożenia przez państwa członkowskie wszelkich starań, aby zapobiec nadużyciom. Każdy potrzebujący schronienia powinien je znaleźć w Europie. Należy jednak szybko wykrywać tych, którzy nie mają uzasadnionych podstaw, by się o nie ubiegać, i odsyłać ich do ojczyzny. Takie podejście jest niezbędne, aby polityka migracyjna została zaakceptowana przez nasze społeczeństwa.
Wysoka przedstawiciel / wiceprzewodnicząca Komisji Federica Mogherini stwierdziła: - Dwa tygodnie po przyjęciu programu w zakresie migracji przedkładamy dzisiaj konkretne propozycje jego realizacji, której głównym celem jest szybkie ratowanie życia i zapewnienie w Unii Europejskiej ochrony ludziom, którzy jej potrzebują: na morzu, na terytorium UE lub w państwach trzecich. Dlatego też zwiększamy intensywność współpracy z państwami pochodzenia i tranzytu oraz z państwami, na których terytorium przebywają uchodźcy, nie tylko w celu wzmocnienia potencjału azylowego i migracyjnego, ale także aby zapanować nad podstawowymi przyczynami zmuszającymi ludzi do ucieczki i migracji: ubóstwem, wojną, prześladowaniami, gwałceniem praw człowieka i klęskami żywiołowymi. Omawiałam wczoraj te cele z ministrami ds. rozwoju w ramach rozważań na temat nowych zrównoważonych celów rozwojowych i dokonałam ponownej wymiany poglądów z Sekretarzem Generalnym ONZ Ban Ki-moonem na temat kompleksowych działań, które chcemy podjąć.
Komisarz do spraw migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitris Avramopoulos podkreślił: - Komisja udowodniła dzisiaj, że potrafi działać szybko i zdecydowanie, aby lepiej radzić sobie z migracją. Programy relokacji i przesiedleń w połączeniu ze wzmocnieniem operacji »Tryton« i »Posejdon« oraz planem działania w zakresie walki z przemytnikami ludzi, stanowią odpowiedź na najpilniejsze wyzwania, którym musimy stawić czoło. Jednocześnie uruchamiamy publiczne konsultacje na temat przeglądu dyrektywy w sprawie niebieskiej karty. Mamy nadzieję, że konsultacje te dostarczą cennych impulsów do przekształcenia tego instrumentu w prawdziwą wizytówkę Unii Europejskiej w światowym współzawodnictwie o pozyskanie talentów i umiejętności.
Komisja Europejska przedstawiła dzisiaj kilka zróżnicowanych i konkretnych środków reagowania na obecne wyzwania związane z migracją.
-
Relokacja: Mechanizm reagowania w sytuacjach nadzwyczajnych w celu udzielenia pomocy Włochom i Grecji: Komisja Europejska proponuje zastosowanie mechanizmu reagowania w sytuacjach nadzwyczajnych zgodnie z art. 78 ust. 3 Traktatu o Funkcjonowaniu UE. Przepis ten, który zostanie wykorzystany po raz pierwszy, posłuży do opracowania programu relokacji w nadzwyczajnej sytuacji w celu udzielenia pomocy Włochom i Grecji. Program będzie miał zastosowanie w odniesieniu do obywateli Syrii i Erytrei wymagających międzynarodowej ochrony, którzy przybyli do Włoch bądź do Grecji po 15 kwietnia 2015 r. lub przybędą tam po uruchomieniu tego mechanizmu Relokacja obejmie łącznie 40 000 osób przemieszczonych z Włoch i Grecji do innych państw członkowskich UE w oparciu o klucz podziału (zob. załączniki 1 i 2) w ciągu najbliższych dwóch lat, co odpowiada ok. 40 proc. całkowitej liczby osób ubiegających się o udzielenie azylu, w oczywisty sposób wymagających międzynarodowej ochrony, które wjechały na terytorium tych państw w 2014 r. Komisja jest gotowa do takiego samego działania, jeśli inne państwa członkowskie – takie jak Malta – także staną w obliczu nagłego napływu migrantów. Państwa członkowskie otrzymają 6000 euro na każdą osobę przesiedloną na ich terytorium.
-
Przesiedlenia: Komisja przyjęła zalecenie, w którym zwraca się do państw członkowskich o dokonanie w ciągu dwóch lat przesiedlenia 20 000 osób spoza UE, uznanych przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) za w oczywisty sposób wymagające międzynarodowej ochrony, w oparciu o klucz podziału (zob. załącznik 3). Państwa członkowskie uczestniczące w systemie przesiedleń są uprawnione do uzyskania wsparcia finansowego i unia przeznacza na ten cel na lata 2015-2016 50 mln euro.
-
Unijny plan przeciwdziałania przemytowi ludzi: W planie na lata 2015-2020 określono konkretne działania w celu zapobieżenia przemytowi migrantów i rozprawienia się z tym procederem. Działania obejmują stworzenie wykazu podejrzanych statków, utworzenie specjalnych platform wzmocnionej współpracy i wymiany informacji z instytucjami finansowymi, a także współpracę z dostawcami usług internetowych oraz mediami społecznościowymi w celu zagwarantowania szybkiego wykrywania i usuwania treści internetowych propagujących działania przemytników.
-
Wytyczne dotyczące pobierania odcisków palców: Aby wspólny system azylowy UE funkcjonował sprawnie, od migrantów w momencie przybycia należy systematycznie pobierać odciski palców. Służby Komisji ogłosiła wytyczne dla państw członkowskich, w których wskazano najlepsze praktyki w zakresie pobierania odcisków palców od nowo przybyłych osób ubiegających się o pomoc międzynarodową. Zespoły typu „Hotspot” utworzone przez Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO), Frontex i Europol będą pracować w terenie w celu szybkiej identyfikacji i rejestracji napływających migrantów oraz pobierania od nich odcisków palców, a także dokonania oceny, kto spośród nich wymaga ochrony.
- Konsultacje publiczne dotyczące przyszłości dyrektywy w sprawie niebieskiej karty: Komisja pragnie udoskonalić istniejący program obecnie rzadko stosowanej unijnej niebieskiej karty, której celem jest ułatwienie osobom o wysokich kwalifikacjach wjazdu do UE i podjęcia pracy. W konsultacjach zainteresowane strony (migranci, pracodawcy, agencje rządowe, związki zawodowe, organizacje pozarządowe, biura pośrednictwa pracy itp.) będą mogły dokonać wymiany poglądów na temat unijnej niebieskiej karty i możliwości jej udoskonalenia.
Komisja przyjmuje też do wiadomości nowy plan operacyjny operacji „Tryton”. W nowym planie operacyjnym wzmocnionej wspólnej operacji „Tryton” określono nową wielkość zasobów: 10 jednostek morskich, 33 pojazdy i 8 statków powietrznych oraz 121 osób. W planie operacyjnym rozszerzono też geograficzny zasięg operacji „Tryton” na południe do granic maltańskiej strefy działań poszukiwawczych i ratowniczych, tak aby objąć nim obszar wcześniejszej włoskiej operacji „Mare Nostrum”.
W ramach kampanii o wybór na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przedstawił 23 kwietnia 2014 na Malcie pięciopunktowy plan dotyczący imigracji , w którym wezwał do większej solidarności w unijnej polityce migracyjnej.
Dodatkowe informacje
- Pytania i odpowiedzi na temat dzisiejszego wniosku
- Wniosek dotyczący decyzji Rady w sprawie tymczasowych środków w zakresie relokacji dotyczących Włoch i Grecji
- Zalecenie dotyczące europejskiego programu przesiedleń
- Unijny plan działania przeciwdziałania przemytowi ludzi
- Wytyczne w zakresie stosowania unijnych przepisów dotyczących obowiązku pobierania odcisków palców
- Konsultacje publiczne dotyczące dyrektywy w sprawie niebieskiej karty
- Pełny pakiet materiałów prasowych dotyczących europejskiego programu w zakresie migracji z 13 maja 2015 r.
- Strona internetowa Dyrekcji Generalnej ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych
- Strona internetowa pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji Fransa Timmermansa
- Strona internetowa Wysokiej Przedstawiciel/wiceprzewodniczącej Komisji Federiki Mogherini
- Strona internetowa komisarza Dimitrisa Avramopoulosa