Tym razem przesadzili – czyli jak tej wiosny mieszkańcy Bykowiny zmieniają swoją dzielnicę
Ogrody społeczne w Rudzie Śląskiej - początek projektu! Szum, gwar, rozgardiasz. „Podaj tą donicę” – „Rzuć trochę ziemi” . To nie obraz śląskich walk ulicznych, ale relacja z pierwszych zajęć ogrodniczych Stowarzyszenia Pro Ethica w projekcie „Niechaj zalśni Bykowina w barwie malin”.
Celebrujemy swoją miłość do ogrodnictwa – dzielimy się nią z innymi i tak zmieniamy naszą dzielnicę – mówi Anna Nawrot – inicjatorka projektu.
Zajęcia prowadzi doświadczony ogrodnik, doktor nauk przyrodniczych. Nikt nie zna się tak na kwiatach, jak pani Helena. Pomaga w przesadzaniu, dobraniu, nawozu, ziemi odpowiedniej donicy i ekspozycji rośliny. Na nasze zajęcia ogrodnicze ludzie przychodzą ze swoimi kwiatami domowymi, jak do przychodni lekarskiej – mogą dowiedzieć się, jak pielęgnować i leczyć swoje rośliny. Prowadzący przy przesadzaniu pomaga ludziom podzielić się swymi roślinami z innymi uczestnikami.
Przyszłam z jednym kwiatem – wychodzę z czterema. Muszę je tylko dobrze pielęgnować, bo na razie są malutkie. – komentuje jednak z uczestniczek zajęć.
Budujemy wspólnotę ludzi – pewien zwyczaj współpracy i dzielenia się swoimi zasobami. Pokazujemy, że można jednocześnie zadbać o dobro swoje i wspólne. Kwiaty przesadzone na zajęciach oddamy też w miejsca publiczne – do szkół, bibliotek, urzędów. Będą cieszyły mieszkańców i promowały ideę projektu. Na zajęciach z rękodzieła ogrodniczego zrobimy piękne ceramiczne donice – bo kwiaty muszą być pięknie wyeksponowane. Wiosną wychodzimy w teren, by obsadzać przestrzeń publiczną. Jesteśmy pełni wiosennej nadziei.
Bykowina będzie znana w Polsce z tego, że pięknie kwitną tu kwiaty posadzone przez mieszkańców w społecznych ogrodach. Zapraszamy wszystkich w maju na wspólne obsadzanie naszej dzielnicy – bo społeczne ogrodnictwo to ogromna przyjemność.
Projekt jest współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji oraz budżetu Miasta Ruda Śląska.