Tylko 19% Polaków posiada średnie i wyższe umiejętności cyfrowe [RELACJA]
Blisko 100 osób – przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz młodzież wspierająca instytucje trzeciego sektora, spotkało się w dziś siedzibie Microsoft podczas siódmej edycji NGO Day. Zebrani goście debatowali nad możliwościami, jakie przed organizacjami non-profit otwierają nowoczesne technologie oraz o konieczności rozwoju e-umiejętności wśród młodych osób.
Tegoroczny NGO Day jest jednocześnie spotkaniem inaugurującym program Komisji Europejskiej – e-Skills for Jobs 2014 pod patronatem Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych.
O tym, jak w codziennej pracy organizacji non-profit sprawdzają się rozwiązania Microsoft, opowiedzieli przedstawiciele ogólnopolskich oraz jednoosobowych instytucji trzeciego sektora. Stowarzyszenie Wiosna, znane m.in. z prowadzenia od 13 lat akcji Szlachetna Paczka, współpracuje z ponad 9000 osobami, wykorzystując przy tym bezpłatny pakiet Office 365.
„Wsparcie technologiczne, jakie uzyskaliśmy dzięki Office 365 bezpośrednio przekłada się na efektywność naszych codziennych działań. Dla osób pracujących poza siedzibą organizacji to idealne rozwiązanie, ponieważ z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu mają możliwość korzystania z chmury, w której znajduje się nie tylko skrzynka pocztowa, a także wszystkie niezbędne do pracy dokumenty. Bezpłatny Office 365 to dla nas także znaczna oszczędność kosztów, usprawnienie działań pracowników i całej organizacji” – podkreślił Wojciech Kmiecik, Dyrektor Generalny Stowarzyszenia Wiosna.
„Organizacje pozarządowe to jeden z filarów państwa i systemu usług społecznych. Konieczność pozyskiwania środków na bieżącą działalność NGO-sów sprawia jednak, że nie mogą one w pełni poświęcić się realizacji swoich celów statutowych. Oferta bezpłatnych narzędzi Microsoft do pracy w chmurze to forma wsparcia technologicznego i wyraz uznania dla ich działalności. Dzięki Office 365 organizacje skonsumują mniejsze środki i mniej czasu na obsługę IT, co z kolei ułatwi im koncentrację na rozwiązywaniu problemów społecznych” – powiedział Marek Kosycarz, dyrektor odpowiedzialności społecznej w polskim oddziale Microsoft.
W drugiej części spotkania, skierowanej przede wszystkim do zebranej młodzieży, uczestnicy dowiedzieli się, dlaczego e-umiejętności, uważane przez wielu ekspertów za umiejętności przyszłości, są obecnie tak istotne. Jak pokazują prognozy*, w ciągu najbliższej dekady liczba stanowisk, które będą wymagały od kandydatów sprawnego posługiwania się nowymi technologiami, wzrośnie o ponad połowę, do poziomu 77%.
Według badania IDC** umiejętność komunikacji, pracy w grupie i prezentacji efektów działań jest pożądana w większości zawodów wysokiego wzrostu płac. Te same umiejętności są także niezbędne w przypadku 40% miejsc pracy o najwyższym potencjale wynagrodzeń.
„Według badania umiejętności praktycznych - PIAAC 2013, jedynie 19% badanych Polaków znalazło się w grupie średnich i wyższych umiejętności cyfrowych, co daje ostatnie miejsce na 32 badane kraje, najgorsze wśród krajów UE. W świecie, w którym sektor TMT (Technology, Media, Telecommunications) jest najdynamiczniej rozwijającym się segmentem rynku i mającym coraz większy udział w PKB przodujących państw świata, podniesienie poziomu e-umiejętności w Polsce jest kluczowe dla wzrostu konkurencyjności naszego kraju” – mówi Włodzimierz Marciński, Lider Cyfryzacji w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.
Jak wynika z badania PIAAC 2013 na 61% osób deklarujących korzystanie z komputera, praktyczne testy wstępne badania przeszło zaledwie 44%, co pokazuje, jak bardzo nasze deklaracje rozmijają się z rzeczywistością. Także w Polsce, jedynie 37,9% osób w wieku 16-24 osiągnęło średni i wyższy poziom umiejętności cyfrowych (średnia OECD wynosi 50,6%).
Źródło: inf. nadesłana