Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Piotr Bystrianin, prezes Fundacji Ocalenie odebrał z rąk Tomasz Lisa statuetkę „Społecznika Roku 2014”. Oprócz nagrody głównej Kapituła konkursu przyznała wyróżnienia dla Doroty Komornickiej, Prezes Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika oraz Mirosława Kaźmierczaka, emerytowanego nauczyciela i trenera Klubu „Spartanie”.
Nagrody tygodnika Newsweek Polska wręczono 14 października w „Skwerze – filii Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny”, podczas gali podsumowującej lokalne projekty realizowane w ramach VIII edycji programu „Działaj Lokalnie”. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli Szef Kancelarii Prezydenta RP Minister Jacek Michałowski oraz Podsekretarz Stanu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Radosław Mleczko.
Ponad podziałami
Powinniśmy pamiętać, że cudzoziemcy nie przyjeżdżają do Polski, aby zabierać Polakom pracę, tylko często uciekają przed wojną i prześladowaniami powiedział Piotr Bystrianin odbierając statuetkę z rąk Tomasza Lisa. Laureat VI edycji konkursu „Społecznik Roku” pomógł prawie 3000 osób z 50 krajów. Od 2011 roku w stworzonym przez niego Centrum Pomocy Cudzoziemcom, imigranci mogą liczyć na darmową, specjalistyczną pomoc psychologiczną, prawną, mieszkaniową, zawodową, mogą się również uczyć polskiego na specjalnie organizowanych, bezpłatnych kursach. Prezes Fundacji Ocalenie zrealizował wiele projektów, których głównym celem była integracja cudzoziemców i społeczeństwa polskiego. Przeciwdziała dyskryminacji imigrantów, wspiera integrację międzykulturową i propaguje mądrą walkę z trudnościami, jakie dotykają obcokrajowców w Polsce.
Dobrodziejka Masywu Śnieżnika i trener młodych „Spartan”
Oprócz nagrody głównej, Kapituła konkursu wyróżniła w tym roku dwie niezwykłe osobowości. Dorota Komornicka, działająca od wielu lat na rzecz poprawy jakości życia społeczności lokalnej z terenu Masywu Śnieżnika (Stara Bystrzyca, woj. dolnośląskie), dzięki talentowi do zjednywania sobie ludzi, zbudowała szeroką sieć współpracy z instytucjami kultury, samorządami, szkołami, przedsiębiorcami, służbą zdrowia, organizacjami pozarządowymi a nawet rolnikami. W promocji działań społecznych nie boi się niestandardowych działań. Jak mówią o niej sami pracownicy: Jest Dobrym Duchem Masywu Śnieżnika. Dzięki swej niespożytej energii i chęci działania została doceniona przez władze jednej z gmin śnieżnickich, otrzymując tytuł Honorowego Obywatela. Dzięki realizacji programów tj. „Działaj Lokalnie” czy Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, wypromowała Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika, gminę Bystrzyca Kłodzka i stworzyła markę Królewny Marianny Orańskiej, czyli wielkiej dobrodziejki Masywu Śnieżnika.
Z kolei Mirosław Kazimierczak, były wicemistrz Polski w gimnastyce, emerytowany nauczyciel WF-u i biologii, prowadzi w Klubie Sportowym „Spartanie” w Zahutyniu (woj. podkarpackie) bezpłatne zajęcia sportowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dotacje z gminy nie wystarczają na zapewnienie zawodnikom i wychowankom dobrych warunków dla rozwoju ich talentu, dlatego Pan Mirosław codziennie zbiera z kontenerów surowce wtórne, które potem segreguje, sprzedaje, a za uzyskane z nich pieniądze kupuje utalentowanym dzieciom sprzęt sportowy, stroje sportowe, buty, odżywki a czasem opłaca wyjazdy na zawody w Polsce i zagranicą. Odbierając wyróżnienie z rąk Pawła Łukasiaka, powiedział: sami nie wiecie, jak piękny jest Wasz dar, ja to nic szczególnego, ja sobie żyję, trochę cierpię i tworzę.
Organizatorem konkursu o tytuł „Społecznika Roku” jest tygodnik „Newsweek Polska”. Partnerem Głównym jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności a Partnerem Merytorycznym – Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce.
„Opowiedz…” o Działaj Lokalnie
W drugiej części gali zaprezentowano najciekawsze inicjatywy podejmowane w ramach VIII edycji programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz wręczono nagrody w konkursie „Opowiedz…”. Zachęca on uczestników projektów do atrakcyjnego prezentowania własnych działań w ramach programu. Jak mówi Iwona Olkowicz, koordynator programu: Żadna z tysięcy inicjatyw realizowanych w całej Polsce nie odbyłaby się, gdyby nie zaangażowanie, pomysłowość i aktywność ludzi biorących udział w programie. Dziś nagrodziliśmy tych, którzy w 2013 roku opowiedzieli o swoich działaniach najpiękniej. W tym roku do Konkursu zgłoszono 54 prace w trzech kategoriach: człowiek, miejsce i motyw, w jednej z dwóch form: reportaż multimedialny lub krótki film. Wśród nagrodzonych prac są m.in. krótki film o Biotop Bike Park w Myślenicach, historia grupy wolontariuszy z dziecięcego szpitala onkologicznego i opowieść o grupie międzypokoleniowej zaangażowanej w odtworzenie swojej lokalnej historii oraz grupie artystów uczących młodzież tańca z ogniem.
Po wręczeniu nagród Prezes PAFW Jerzy Koźmiński oraz Paweł Łukasiak, Prezes Zarządu Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, po raz pierwszy wręczyli Certyfikaty Rzetelności 12 Ośrodkom Działaj Lokalnie m.in. za spełnianie najwyższych standardów w realizacji programu, tworzenie wzorów działania dla innych organizacji oraz skuteczne budowanie kapitału społecznego.
Realizowany od 2000 roku program „Działaj Lokalnie” jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Obecnie sieć Ośrodków Działaj Lokalnie liczy 60 organizacji działających w całej Polsce i obejmujących swoich zasięgiem blisko 600 gmin. Za ich pośrednictwem w lokalnych konkursach grantowych dofinansowywane są inicjatywy odpowiadające na potrzeby mieszkańców. Od 2000 roku udało się w ten sposób zrealizować blisko 7 tysięcy projektów, w które zaangażowanych było 145 tysięcy wolontariuszy i blisko 3 milionów bezpośrednich uczestników.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.