Część organizacji sprawozdania finansowe traktuje jako konieczny obowiązek biurokratyczny. Okazuje się, że dobre sprawozdanie jest świetnym narzędziem choćby z komunikacyjnego punktu widzenia, również z uwagi na pracowników danej organizacji.
Sprawozdanie finansowe organizacji tworzą trzy dokumenty: bilans, rachunek zysków i strat oraz informacja dodatkowa lub informacje uzupełniające do bilansu (w przypadku jednostek mikro). Praktyka pokazuje najczęstsze uchybienia w tym obszarze: niedostosowanie postaci RZiS do specyfiki przychodów organizacji, niepełne sprawozdanie – bez informacji dodatkowych, co więcej, wiele sprawozdań sporządzonych jest w sposób bardzo ogólny, co nie pozwala na wyciągnięcie wniosków co do rzeczywistej kondycji finansowej organizacji.
Cztery punkty, przedstawiające idealną sytuację traktowania sprawozdań w organizacjach, przedstawiałaby się tak:
- Zarządzający organizacją, podpisując sprawozdanie finansowe, są świadomi swojej odpowiedzialności za formę i rzetelność danych finansowych ujętych w sprawozdaniu. Członkowie zarządu uczą się więc rozumienia dokumentów finansowych na poziomie, który pozwoli im na analizę sytuacji organizacji. Nie ograniczają kontaktu z księgową do przekazywania dokumentów – współpracują z nią na bieżąco, monitorując tym samym finanse w organizacji.
- Zarządzający dbają o właściwą prezentację sytuacji finansowej organizacji, wykorzystując prawnie dopuszczone wzorce, wspólnie z księgową dokonują wyboru sposobu przedstawienia sytuacji finansowej i majątkowej organizacji (w tym kosztów i przychodów), ze szczegółowością służącą dobremu rozumieniu działań organizacji przez wszystkich interesariuszy.
- Zarządzający, przestrzegając zasady jawności, udostępniają ogółowi społeczeństwa (czyli potencjalnym darczyńcom) podstawowe dane finansowe swojej organizacji.
- Zarządzający dbają o dobrą komunikację o sytuacji finansowej wewnątrz organizacji.
Źródło: Fundusz PAFPIO