Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych już po raz trzeci zaprasza dziennikarki i dziennikarzy zajmujących się tematami społecznymi do udziału w konkursie pt. „Twarze Ubóstwa” in. im. Bartosza Mioduszewskiego.
W konkursie WRZOS chce wyróżnić autorów, którzy w swoich pracach pokazują złożoność ubóstwa z perspektywy życiowego doświadczenia ludzi nim dotkniętych, problemu polityki publicznej, jak również działania szeroko pojętej pomocy społecznej. Wierzymy, że wartościowe materiały dziennikarskie mogą przyczynić się do lepszego rozumienia i przezwyciężania tego zjawiska.
W poprzednich edycjach jury nagradzało zarówno materiały prasowe, reportaże telewizyjne, audycje radiowe i materiały przygotowane dla portali internetowych. Jury doceniało prace pojawiające się zarówno w mediach ogólnokrajowych jak i lokalnych. Formuła nagrodzonych prac też była różnorodna – od pogłębionej analizy poprzez reportaże po materiały właściwie interwencyjne.
Nagrodzone prace często pokazywały także zjawisko ubóstwa sprzężonego z innymi zjawiskami: z niepełnosprawnością, dorastaniem w pieczy zastępczej czy ze starością.
W pierwszej edycji konkursu, w roku 2020, nagrody otrzymały:
I miejsce Aleksandra Warecka za artykuł „Zgłaszam nieprzygotowanie do życia” opublikowany w magazynie opinii Pismo,
II miejsce Marek Szymaniak za artykuł „My bezdomniaki od jabłek” opublikowany również w magazynie opinii Pismo,
III miejsce Edyta Krześniak za reportaż „Młodzi bezdomni” z TVN UWAGA!
W zeszłym roku nagrodzono następujące osoby:
I miejsce – Anna Śmigulec za reportaż „Mroczne tajemnice” dla WP Wiadomości;
II miejsce – Michał Szczęch za reportaż „Chcę do domu” opublikowany w numerze 36 (12/2020) magazynu Pismo;
III miejsce – Władysław Rybiński za reportaż „Wizyta domowa” opublikowany w TVP.info.
„Zadziwiające, że w kraju o tak dużym rozwarstwieniu społecznym są tylko dwa konkursy na ten temat. I jeden z nich jest prowadzony przez organizację pozarządową” – mówi z dumą Cezary Miżejewski, członek jury konkursu i prezes WRZOS.
Miejsce wręczania nagród wybrano nieprzypadkowo – dotychczas gala wręczenia odbywała się w Galerii Apteka Sztuki prowadzonej przez stowarzyszenie Otwarte Drzwi.
Patronem konkursu jest Bartosz Mioduszewski, członek zarządu WRZOS, który zginął tragicznie cztery lata temu w pożarze, próbując uratować życie osobie z niepełnosprawnością.
W tym roku czekamy na prace opublikowane lub wyemitowane pomiędzy 17 września 2021, a 17 września 2022 roku.
Więcej szczegółowych informacji o konkursie znajdą Państwo na stronie wydarzenia:
https://wydarzenia.ngo.pl/323278-konkurs-dla-dziennikarzy-twarze-ubostwa-323278.html
oraz na stronie WRZOS, organizatora konkursu:
https://www.wrzos.org.pl/konkurs-dla-dziennikarzy/
Konkurs realizowany w ramach projektu ,,Porozmawiajmy o ubóstwie i wykluczeniu społecznym” z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Źródło: WRZOS