Szary plac. Puste boisko. Brzydkie podwórko. Coś jest w tych miejscach, że nie chcemy, aby pozostawały bezużyteczne. Są dla nas i może przez to gdzieś w środku czujemy się za nie odpowiedzialni. Z potrzeby zazieleniania miast i łączenia ludzi w 2015 roku powstał koordynowany przez Green Cross Poland ogólnopolski projekt „Nasz ogród społeczny”.
Od tego czasu miejskie ogrodnictwo cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a troszcząc się o bezpieczne organizowanie się mieszkańców, projekt został rozwinięty o kolejny element, jakim jest bezpłatna publikacja online dedykowana sąsiadom, liderom społecznym, aktywistom czy animatorom kultury.
„TU TEŻ BĘDZIE LEPIEJ!” to minikompendium dotyczące tego, jak działać w przestrzeni miejskiej legalnie. Przez ostatnie dwa lata grupy sąsiedzkie, organizacje pozarządowe i włodarze miast coraz chętniej łączą swoje siły. Zazieleniają zaniedbane tereny od małych nieużytków po całe dzielnice. Dzięki nim na terenie całej Polski powstają piękne, kolorowe ogrody społeczne, znikają dziurawe płoty, kłujące byliny i dziko zagospodarowane wysypiska śmieci. Do czerpania wiedzy z publikacji „TU TEŻ BĘDZIE LEPIEJ!” zachęca Profesor Nauk o Ziemi, Prezes Green Cross Poland, Andrzej Mizgajski: „Jako Green Cross Poland pragniemy, aby dotychczasowe doświadczenia zostały wykorzystane przez kolejne społeczności lokalne. Dynamiczny przyrost liczby ogrodów w polskich miastach i liczne nowe zapytania zainspirowały nas do sięgnięcia po nowe narzędzie wspierania na rzecz wspólnej dbałości o przestrzeń miejską w najbliższym otoczeniu. Życzę wytrwałości i sukcesów we wspólnych działaniach” .
Publikacja „TU TEŻ BĘDZIE LEPIEJ!” jest przyjaźnie opracowanym zbiorem porad organizacyjno-prawnych. Za opracowanie merytoryczne odpowiadał doświadczony radca prawny z kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr - Maciej Szambelańczyk. „TU TEŻ BĘDZIE LEPIEJ!” umożliwi pokonanie barier w pozyskiwaniu zgody na korzystanie z gruntu pod ogród społeczny, rozwieje również wątpliwości takie jak:
-
Jaki rodzaj umowy sprawdzi się najlepiej, jeśli chcemy założyć ogród społeczny, a nie jesteśmy grupą sąsiadów, którzy należą do wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej?
-
Co należy zrobić, aby pobierane pożytki z ogrodu społecznego były własnością prowadzącego go podmiotu a nie właściciela gruntu?
-
W jaki sposób grupa sąsiedzka może formalnie nawiązać współpracę z lokalnym sponsorem?
„Cieszymy się, że czuwając nad prawną stroną tego projektu, możemy jednocześnie dbać o środowisko naturalne i przyczyniać się do upiększania terenów miejskich, a także wspierać budowanie więzi międzyludzkich w społecznościach lokalnych. Sami mieszkamy i pracujemy w dużych miastach, a jako kancelaria czujemy się współodpowiedzialni za ich rozwój” – mówi Maciej Szambelańczyk.
Obserwacja miejsc, w których już jest lepiej!, daje pewność że „TU TEŻ BĘDZIE LEPIEJ!”. Piotr Szczepański z-ca kierownika studiów podyplomowych w Instytucie Badań Przestrzeni Publicznej tak recenzuje kompendium: „Autorzy publikacji, bazując na kilkuletnim doświadczeniu w zakładaniu i prowadzeniu ogrodów społecznych w całej Polsce, analizują krok po kroku warunki formalne jakie muszą zostać spełnione, aby powołać do życia ogród społeczny, ale również - co ważniejsze - pokazują na wybranych przykładach, co należy zrobić, żeby ogród utrzymać i włączać w jego tworzenie, jak najwięcej mieszkańców (bardzo ważny w tym kontekście jest to rozdział „Goście i sąsiedzi”, poświęcony społeczno-sąsiedzkiej odpowiedzialności za ogród).”
Organizacyjno-prawne kompendium tworzenia inicjatyw lokalnych
na przykładzie budowania ogrodów społecznych w Polsce”
można przeczytać i pobrać bezpłatnie ze strony:
„Tu też będzie lepiej! Organizacyjno-prawne kompendium tworzenia inicjatyw lokalnych na przykładzie budowania ogrodów społecznych w Polsce”.
Natalia Grygiel, koordynatorka projektów, Green Cross Poland
Opracowanie merytoryczne:
Maciej Szambelańczyk, radca prawny, WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr
Opracowanie graficzne i skład:
Katarzyna Kubicka, www.kasiakubicka.com
Kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr
Pracownia miejskich transformacji Sociopolis
-
Donata Kałużna, Dyrektor operacyjny, Green Cross Poland
INFORMACJE DODATKOWE
Green Cross Poland swoją działalność w Polsce rozpoczął w lutym 2010 roku, realizując od tego czasu liczne projekty, których celem jest wypracowywanie nowych rozwiązań na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Tworzy platformę dialogu pomiędzy biznesem, administracją, organizacjami pozarządowymi, ośrodkami naukowymi oraz mieszkańcami. Do najbardziej znanych projektów organizacji należy ogólnopolska kampania „Nasz ogród społeczny”, aplikacja mobilna na smartphony „Live Green” oraz e-learning w zakresie OZE przeznaczony dla pracowników gmin - „Green Communities”.
Warsztaty strategiczne, debaty wysokiego szczebla, współpraca z polskimi i zagranicznymi partnerami, to tylko niektóre z działań podejmowanych przez GCPL w zakresie rozwoju przestrzeni miejskich i ochrony środowiska. Organizacja aktywnie uczestniczy w społecznych konsultacjach aktów prawnych i międzynarodowych strategii.