Podróżując po różnych eventach technologicznych, można odnieść wrażenie, że niektóre tematy pojawiają się częściej od innych. W zeszłym tygodniu miałem okazję uczestniczyć w berlińskim Tech Open Air, który utwierdził mnie w przekonaniu, że zarówno w Polsce, jak i na świecie najwybitniejsze umysły koncentrują się w okół podobnych technologii i problemów.
Dla zwykłego użytkownika Bitcoin może oznaczać nowoczesny środek płatniczy, którego obieg odbywa się poza wpływami państw i banków. Jest jednak inny aspekt, który do kryptowalut przyciąga coraz poważniejszych graczy: to technologia, która stoi u podstaw całego systemu czyli blockchain. Technologia blockchain, to rozproszona baza danych, w której przechowywane są wszystkie transakcje zawarte w systemie od jego powstania. Transakcje te podzielone są na bloki ułożone w postaci następujących po sobie paczek danych. Jeden blok zawiera informacje o określonej liczbie transakcji, po jego nasyceniu informacjami, tworzy się kolejny blok danych, a za nim kolejny i następny, tworząc swojego rodzaju łańcuch transakcji. Ten łańcuch danych jest jedyny, niepowtarzalny i niemożliwy do złamania. Technologia ta bazuje na sieci peer-to-peer bez centralnych komputerów, systemów zarządzających i weryfikujących transakcje. Transakcje zawarte za pośrednictwem blockchaina są zatem w pełni jawne, a jednocześnie również anonimowe.
W takim łańcuchu co jakiś czas pojawia się nowy blok, w którym mogą być przesyłane informacje o różnych transakcjach, np. handlowych, udziałach, akcjach, sprzedaży, kupna czy wytworzeniu energii elektrycznej. I to właśnie sama idea blockchaina przyciąga coraz więcej inwestorów, korporacji, a nawet sprawia, że interesują się nim państwa. Jak grzyby po deszczu powstają kolejne “tokeny” oparte na technologii blockchain, które mają zapełnić niszę kryptowalut.
W dobie zglobalizowanego przemysłu żywieniowego, coraz częściej świadomi konsumenci sięgają po alternatywy dla niezdrowych produktów. Objawem rosnącej świadomości, jest chociażby wegetarianizm, który od wielu lat zyskuje na popularności. Obecnie coraz więcej osób rezygnuje z jedzenia mięsa, które nie tylko wiąże się ze złym traktowaniem zwierząt, ale także jest przemysłem szkodliwym dla całej planety. Warto również pamiętać, że populacja globu cały czas się zwiększa, a produkcja mięsa jest droga i szkodliwa, chociażby ze względu wysokie zapotrzebowanie wody pitnej do wyprodukowania mięsa. Właśnie z tego powodu możliwe, że będziemy zmuszeni do szukania alternatywy dla białka zwierzęcego, chociażby w specjalnie przygotowanych insektów.
W momencie, gdy urządzenia zaczną się ze sobą komunikować wiele procesów będzie postępowało bez udziału człowieka. Będziemy mogli wychodzić z domu, a ten za nas zamknąć drzwi, gdy tylko opuścimy jego próg. Bramki komunikacji miejskie będą się przed nami same otwierać, jeżeli będziemy mieli wykupiony bilet miesięczny. A samochody autonomiczne nie pozwolą przejąć nad nimi kontroli, bo prowadzenie przez człowieka będzie traktowane jako zagrożenie.
Być może w świecie, w którym wszystko będzie sprowadzone do cyfrowej informacji, my i nasze zachowania również będziemy poddawani analizie. Zła wiadomość dla palaczy może być taka, że po zapłaceniu za papierosy kartą, składka naszego ubezpieczenia zdrowotnego pójdzie w górę. Czy tak będzie w przyszłości? Czas pokaże. Jednego możemy być pewni: IoT zmieni to jak żyjemy i funkcjonujemy.
Podróżując po imprezach technologicznych, ciężko nie odnieść wrażenia, że wielka zmiana czeka tuż za rogiem. Czy jest to wypaczona perspektywa geeków czy trafna prognoza ludzi, którzy z technologiami obcują na co dzień? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć. Jedno jest pewne: czekają nas duże zmiany w najbliższej przyszłości, a wszystko to za sprawą nowych technologii.
Źródło: technologie.ngo.pl