Trzęsienie ziemi w Afganistanie. Pierwsze wsparcie Lekarzy bez Granic
W związku z trzęsieniem ziemi, jakie dotknęło Afganistan rankiem 7 października, obecne na miejscu w momencie pierwszych wstrząsów zespoły Lekarzy bez Granic podejmują pierwsze działania wspierające lokalne służby medyczne.
Sytuację relacjonuje Lisa Macheiner, koordynatorka działań Lekarzy bez Granic w Haracie:
"Nasz zespoły obecne są w zachodniej części Afganistanu, w rejonie dotkniętym trzęsieniem ziemi w związku z prowadzonymi tam projektami humanitarnymi. W momencie pierwszych wstrząsów przeprowadziliśmy natychmiastową ewakuację dzieci, w tym wielu pacjentów znajdujących się w stanie krytycznym, z oddziału pediatrycznego prowadzonego przez nas w szpitalu w Haracie. Obawialiśmy się uszkodzenia budynku szpitalnego na skutek wstrząsów wtórnych. Na szczęście budynek nie ucierpiał, a szpital może funkcjonować.
W izbie przyjęć przyjmowani są ranni w trzęsieniu ziemi. Na prośbę Ministerstwa Zdrowia przekazaliśmy dodatkowe materiały medyczne, w szczególności 400 medycznych zestawów ratunkowych do opatrywania rannych. Nasz zespół jest też w pogotowiu, aby zapewnić dodatkowe wsparcie personelowi medycznemu szpitala, jeśli zajdzie taka potrzeba. W miarę postępu akcji ratunkowej i poszukiwania rannych będziemy monitorować sytuację i dostosowywać nasze działania do potrzeb".
Na terenie szpitala Lekarze bez Granic uruchomili też pięć namiotów medycznych, aby zwiększyć zdolności placówki do przyjmowania kolejnych rannych.
Sytuacja opieki zdrowotnej w Afganistanie
– W wyniku wieloletnich konfliktów i wojen, sankcji ekonomicznych i międzynarodowej izolacji rządzonego przez Talibów kraju, kryzysu gospodarczego oraz restrykcji reżimu wobec kobiet, dostęp do opieki zdrowotnej w Afganistanie dramatycznie się pogarsza – mówi Draginja Nadażdin, dyrektorka Lekarzy bez Granic w Polsce. – Wiele lokalnych placówek medycznych jest zamykanych, a koszty podróży do większych ośrodków dodatkowo ograniczają dostęp do leczenia. System opieki zdrowotnej jest w bardzo złym stanie i wymaga ciągłego wsparcia.
Lekarze bez Granic rozpoczęli działania w Afganistanie w 1980 roku. Dziś organizacja koncentruje się na zapewnianiu specjalistycznej opieki zdrowotnej, która obejmuje opiekę szpitalną, w tym opiekę chirurgiczną i urazową, leczenie gruźlicy lekoopornej, opiekę położniczą, szpitalne leczenie ciężkiego ostrego niedożywienia i opiekę pediatryczną.
Lekarze bez Granic działają w siedmiu afgańskich prowincjach, zatrudniając około 3 000 pracowników, w tym ponad 100 pracowników międzynarodowych. Jest to jeden z największych programów medycznych Lekarzy bez Granic na świecie.
Źródło: Lekarze bez Granic