Działalność gospodarczą lub odpłatną (nie dla zysku) prowadzi zaledwie co siódme stowarzyszenie lub fundacja, jednak przychody z niej stanowią niemal jedną piątą część budżetu całego sektora. Warto przyjrzeć się temu obszarowi finansowania działań organizacji.
Od kilku już lat podstawową formułą działalności ekonomicznej organizacji stała się odpłatna działalność statutowa, zdefiniowana w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. W 2010 roku prowadzenie działalności odpłatnej deklaruje 12% organizacji. Oznacza to, że odsetek organizacji oficjalnie się w nią angażujących, który dotąd w każdej kolejnej edycji badania rósł, w ciągu ostatnich dwóch lat zmniejszył się o 7 punktów procentowych. Porównując dane (z roku 2010 i lat poprzednich) na temat procentu organizacji deklarujących prowadzenie działalności odpłatnej oraz odsetek tych, które miały z tego tytułu realne przychody, można sformułować hipotezę, że mamy do czynienia z procesem wycofywania się z tej formuły działalności organizacji, które formalnie prowadziły działalność odpłatną, ale nie miały niej żadnych wpływów.
Zmniejszył się także odsetek organizacji prowadzących zarejestrowaną działalność gospodarczą. W 2008 r. stanowiły one 7% ogółu stowarzyszeń i fundacji, obecnie – ok. 5%. Nie jest to zmiana tak zauważalna, jak w przypadku odpłatnej działalności statutowej, niemniej dobrze koresponduje z jej dynamiką. Jednak w przypadku działalności gospodarczej trend ten ma już dłuższą historię – jej popularność wśród organizacji zmniejsza się już bowiem od 2004 r., kiedy to angażowało się w nią ponad 15% stowarzyszeń i fundacji, a przychody z niej uzyskiwane stanowiły – obok środków publicznych – zdecydowanie największą część przychodów całego sektora pozarządowego.
Przychody z działalności ekonomicznej, jej przedmiot i przyszłość
Przyjrzyjmy się teraz tym organizacjom, które prowadzą działalność ekonomiczną, a także znaczeniu, jakie przychody z niej mają dla całego sektora. Wpływy z działalności gospodarczej w 2009 roku miało 6% organizacji. Większość (60%) z nich nie odnotowała znaczących zysków z tego tytułu, ale też nie poniosła strat. Blisko 30% zadeklarowało znaczący zysk (przekraczający 10% ogółu przychodów organizacji), a 7% znaczącą stratę. Biorąc pod uwagę cały sektor, środki z działalności gospodarczej stanowiły 12% jego wszystkich przychodów. Dodatkowo, z działalności odpłatnej nie dla zysku pochodzi 7% budżetu polskich organizacji (przy czym przychody z tego źródła miało 10%).
Jakąś formę działalności ekonomicznej zadeklarowało w 2010 roku ok. 14% organizacji (spora część prowadzi zarówno działalność gospodarczą, jak i odpłatną nie dla zysku). Najczęściej były to: świadczenie usług szkoleniowych oraz organizacja i obsługa imprez. Nieco rzadziej jest to działalność usługowo-handlowa oraz wydawnicza, rzadko zaś – działalność turystyczna czy transportowa lub wynajem. Prawie nie zdarza się, aby organizacje prowadziły działalność produkcyjną.
Wśród organizacji prowadzących działalność gospodarczą połowa (51%) planuje ją rozwinąć, a 41% utrzymać na podobnym poziomie, jak w chwili badania. Ok. 2% chce zmniejszyć jej skalę lub w ogóle ją zakończyć, ewentualnie zawiesić, 6% nie potrafi sprecyzować swoich planów w tej dziedzinie. Plany rozwoju odpłatnej działalności nie dla zysku ma 39% organizacji ją prowadzących, a 47% nie chce zmieniać jej skali. Tylko 1% nosi się z zamiarem zamknięcia bądź zawieszenia lub ograniczenia działalności odpłatnej, ale aż 10% nie ma żadnych sprecyzowanych planów związanych z tą działalnością.
Źródło: inf. własna ngo.pl