Trzecie posiedzenie RDPP. Nowy współprzewodniczący i członkowie
Rada Działalności Pożytku Publicznego ma nowego współprzewodniczącego. Jest nim Krzysztof Michałkiewicz, Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nominowano również pięcioro nowych członków rady reprezentujących ministerstwa. Trzecie posiedzenie RDPP V kadencji było okazją do zapoznania się z założeniami Programu dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.
Nowi członkowie
Podczas posiedzenia wręczono nominacje świeżym członkom RDPP reprezentującym stronę rządową. Do rady dołączeni zostali:
- Teresa Wargocka, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej
- Wojciech Kaczmarczyk, Pełnomocnik Rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania
- Maciej Świrski, doradca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Jarosław Stawiarski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki
- Paweł Chorąży, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju.
Ambitne plany pełnomocnika
Wśród nominowanych, szczególna rola przypadnie zapewne Wojciechowi Kaczmarczykowi. Już na tym posiedzeniu miał on możliwość przedstawienia swojego programu. Opisał obszary, w ramach których miałyby przebiegać korzystne dla organizacji zmiany, inicjowane przez nowy urząd. Plan koncentruje się na:
-
dialogu obywatelskim – jego rozwoju, w tym ewolucji samej rady (poszerzenie jej składu, co za tym idzie, zwiększenie reprezentatywności),
-
likwidacji barier legislacyjnych (miałby nastąpić m.in. rzetelny przegląd ustawy o działalności pożytku, w tym również zasad dotyczących jednego procenta),
-
stworzeniu systemu finansowego wsparcia dla NGO (zmiany objęłyby Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, ale powstać ma również system rządowych grantów instytucjonalnych, zarówno na poziomie ogólnopolskim, jak i lokalnym),
-
wsparciu wolontariatu trwałego, nieakcyjnego, długoterminowego (stworzenie Polskiego Korpusy Solidarności),
-
prowadzeniu edukacji obywatelskiej w szkołach i w mediach publicznych,
- nadaniu nowej rangi współpracy administracji z organizacjami – wsparcie dla NGO ma zostać scalone i ulokowane w kancelarii premiera, co oznacza przeniesienie punktu ciężkości, który obecnie jest rozproszony i sytuuje się na poziomie różnych ministerstw.
Przedstawiony plan wywołał dyskusję. Minister Michałkiewicz uświadomił zebranym, że jego realizacja wymaga licznych zmian w ustawach (m.in. w ustawie o działalności pożytku i ustawie o działach administracji rządowej). Obecne umocowanie pełnomocnika nie pozwala na tak głębokie przetasowania w zasadach współpracy z organizacjami pozarządowymi. Na dziś punkt ciężkości, jeśli chodzi organizacje, znajduje się nadal w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Współprzewodniczący RDPP wyraził również żal i zaskoczenie, że samo stworzenie przy premierze funkcji pełnomocnika nie zostało wcześniej przedyskutowane z ministerstwem.
Cezary Miżejewski pytał z kolei, co pełnomocnik ma na myśli, kiedy mówi o "zwiększeniu pluralizmu w III sektorze". Miżejewski tłumaczył, że trudno chyba o bardziej pluralistyczne środowisko niż organizacje pozarządowe. Jego różnorodność, sama w sobie będąca ogromną zaletą, powoduje też problemy, w tym główny – trudność w wyłonieniu reprezentacji.
Prace stałych zespołów problemowych RDPP
Wskazówki dotyczące 1 procenta
Podczas posiedzenia rady potwierdzono, że rozporządzenie nie zostanie przygotowane i przyjęte w momencie, który pozwoliłby zastosować jego przepisy jeszcze w obecnym okresie rozliczeniowym (przy rozliczeniach podatkowych za rok 2015). Nie oznacza to jednak, że nie trzeba realizować obowiązków informacyjnych wskazanych w nowelizacji. Na razie należy po prostu stosować się do samych zapisów ustawowych. Departament pożytku przygotuje materiał wyjaśniający jak to robić.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)