Odsetek kobiet zasiadających w zarządach organizacji oraz współtworzących bazę członkowską stowarzyszeń w dużym stopniu zależy od branży, w jakiej działają NGO. Zobacz, w jakich branżach kobiet jest najmniej, a w jakich najwięcej!
W zarządach stowarzyszeń i fundacji proporcja kobiet i mężczyzn jest raczej równa. W przeciętnej organizacji kobiety stanowią 47% składu zarządu. Odsetek kobiet w zarządach jest natomiast zróżnicowany jeśli pod uwagę weźmiemy zarządy fundacji i stowarzyszeń różnych branż sektora pozarządowego.
Najbardziej sfeminizowane zarządy możemy spotkać wśród organizacji zajmujących się ochroną zdrowia (66% składu zarządu to kobiety), usługami socjalnymi i pomocą społeczną (65%) oraz edukacją i wychowaniem (61%). Z kolei najmniej kobiet jest w zarządach organizacji sportowych i hobbystycznych (29%).
Wyrównany odsetek kobiet i mężczyzn jest też wśród członków stowarzyszeń. W przeciętnym stowarzyszeniu kobiety stanowią bowiem 48% bazy członkowskiej.
Inaczej z kolei układa się proporcja płci, jeśli spojrzymy na stały, płatny personel organizacji (ma go 35% organizacji). Jego przeważającą część, bo 59%, stanowią kobiety. Najbardziej sfeminizowanymi branżami sektora pozarządowego są usługi socjalne i pomoc społeczna (przeciętnie 75% kobiet w zespole) oraz ochrona zdrowia (70%). Najbardziej „męskie” są natomiast organizacje działające w obszarze sportu, turystyki, rekreacji oraz hobby. W przeciętnej takiej organizacji kobiety stanowią 36% zespołu pracowników.
Co to jest NGO? Ile jest w Polsce NGO? Czym zajmują się NGO? Dowiesz się w serwisie fakty.ngo.pl.
W przeciętnej organizacji kobiety stanowią 47% składu zarządu. Różni się on jednak wyraźnie w zależności od branży, w jakiej działa dane stowarzyszenie lub fundacja.
Źródło: inf. własna (fakty.ngo.pl)