Tryb powoływania Wojewódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego - uchwalony
Na ostatnim posiedzeniu Zarządu Województwa Łódzkiego (21 czerwca) przyjęty został tryb powoływania członków do WRDPP. Jego ostateczny kształt powstał po wspólnych uzgodnieniach z organizacjami pozarządowymi. Wybory do Rady już niebawem.
Warto już teraz zapoznać się z zasadami i odpowiednio się przygotować. Treść załącznika do uchwały wraz ze wzorami kart zgłoszeniowych, wymaganych oświadczeń oraz karty do głosowania udostępniono w plikach.
Czym jest Łódzka Wojewódzka Rada?
Rada jest organem konsultacyjnym i opiniodawczym Samorządu Województwa Łódzkiego w zakresie działalności pożytku publicznego. Do jej zadań, zgodnie z regulaminem działania, należy:
1) wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy, w tym w zakresie programów współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy;
2) wyrażanie opinii o projektach uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących sfery zadań publicznych, o której mowa w art. 4 ustawy;
3) udzielanie pomocy i wyrażanie opinii w przypadku sporów między organami administracji publicznej a organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3;
4) wyrażanie opinii w sprawach dotyczących zadań publicznych, w tym zlecania tych zadań do realizacji przez organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3, oraz w sprawach rekomendowanych standardów realizacji zadań publicznych;
5) wyrażanie opinii o projekcie strategii rozwoju województwa;
6) podejmowanie inicjatyw dotyczących sektora pozarządowego;
7) wskazywanie priorytetowych obszarów działań we współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi.
Powoływana jest przez marszałka na wniosek co najmniej 50 organizacji pozarządowych (taki wniosek organizacje złożyły w lipcu ubiegłego roku). Jej kadencja trwa 2 lata.
Jaki będzie jej skład?
W skład Rady wchodzą:
1) przedstawiciel Wojewody;
2) trzech przedstawicieli Sejmiku;
3) dwóch przedstawicieli Marszałka;
4) czternastu przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy, działających na terenie województwa łódzkiego.
Jak zgłaszać kandydatów?
Każdy kandydat musi zostać zgłoszony z poparciem co najmniej trzech organizacji pozarządowych. Zgłoszenia wymagają wypełnienia i przesłania w stosownym terminie do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi karty zgłoszeniowej, której wzór stanowi załącznik do Trybu (udostępnione w plikach).
Uwaga - skuteczne zgłoszenie kandydata może odbyć się dopiero po publicznym ogłoszeniu przez marszałka terminu składania zgłoszeń. O terminowości decyduje data wpływu dokumentów do Urzędu. Ogłoszenie takie ukaże się najpóźniej na początku lipca.
Pobierz
-
Tryb powoływania członków WRDPP
doc ・114.69 kB
Źródło: informacja nadesłana