Pod koniec kwietnia rusza wiosenny obóz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Ponad 120 zdolnych uczniów z całej Polski spotka się, by przez kilkanaście dni rozmawiać o nauce i kulturze z najlepszymi polskimi naukowcami i twórcami. Od lat środowisko polskiej nauki z zapałem angażuje się w pracę z utalentowaną młodzieżą.
Trwają ostatnie przygotowania do podwójnego obozu wielodyscyplinarnego w podwarszawskim Serocku n. Narwią. Podwójnego, bo równolegle odbywać się będzie "duży" obóz naukowy dla licealistów i "mały" obóz ogólnorozwojowy dla młodszych uczniów - z równie atrakcyjnymi zajęciami na poziomie uniwersyteckim.
Program pomocy wybitnie zdolnym działa już 30. rok, a obozy są największą imprezą Funduszu roku szkolnym. Kiedyś odbywały się w Jadwisinie nad Zalewem Zegrzyńskim, potem - wiele lat w Świdrze (k. Otwocka). Od zeszłego roku najzdolniejsi uczniowie spotykają się w Serocku - dosłownie po sąsiedzku z parkiem jadwisińskim.
Na spotkania z nimi zaproszono wybitnych profesorów i znakomitych gości, wykłady, warsztaty i zajęcia ogólnorozwojowe prowadzić będą młodzi pracownicy naukowi, w większości – dawni stypendyści Funduszu. Będą też konsultacje i tradycyjne podwieczorki, na których można porozmawiać z gośćmi obozu. Będą referaty uczestników, wieczorki poetycko-muzyczne, codzienne zajęcia sportowe i – z pewnością – niespodzianki.
Wszyscy prowadzący pracują z młodzieżą za darmo, mimo wielu obowiązków zawodowych (i mimo majówki).
Tymczasem wiosna to także okres przyjmowania zgłoszeń do programu na następny rok szkolny. Nowe zgłoszenia może złożyć sam zainteresowany, jego nauczyciel, rodzic, a nawet – kolega.
Źródło: Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci