Biuletyny Informacji Publicznej (BIP) wciąż nie są tworzone zgodnie z ujednoliconymi dla wszystkich jednostek zasadami; na razie każdy organ władzy publicznej zobowiązany do prowadzenia BIP samodzielnie decyduje o jego kształcie. W efekcie niemal każdy BIP wygląda nieco inaczej niż pozostałe, co utrudnia użytkownikom wyszukiwanie interesujących ich treści.
Biuletyny Informacji Publicznej (BIP) – główne źródło informacji o działaniach organów administracyjnych, w tym organów samorządowych – wciąż nie są tworzone zgodnie z ujednoliconymi dla wszystkich jednostek zasadami; na razie każdy organ władzy publicznej zobowiązany do prowadzenia BIP samodzielnie decyduje o jego kształcie. W efekcie niemal każdy BIP wygląda nieco inaczej niż pozostałe, co utrudnia użytkownikom wyszukiwanie interesujących ich treści. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło więc działania, które zmierzają do ujednolicenia biuletynów. Jednolite wzory stron BIP dla wszystkich jednostek administracyjnych określonej kategorii wprowadzi Scentralizowany System Dostępu do Informacji Publicznej – nieodpłatna aplikacja służąca budowaniu i aktualizowaniu stron BIP, nad którą toczą się właśnie prace w MSWiA.
Ujednolicone i przystępne strony BIP nie rozwiążą jednak wszystkich problemów związanych z dostępem do informacji publicznej w Internecie. Podstawowe znaczenie – obok „przyjaznej dla użytkownika” formy, w jakiej są one prezentowane – ma sama treść informacji zamieszczanych na samorządowych stronach internetowych (nie tylko w BIP, ale również na „zwykłych” stronach urzędów). W tym kontekście pojawia się problem „cenzurowania” informacji publikowanych przez JST. Na prowadzonych przez samorządy stronach internetowych nie pojawiają się często wiadomości dla nich niewygodne, ale istotne dla mieszkańców (np. dotyczące postawienia zarzutów korupcyjnych przedstawicielom organów samorządowych). W konsekwencji strona, która ma być źródłem rzetelnych informacji na temat tego, co się dzieje w jednostce, staje się praktyce „tubą propagandową” lokalnych władz. W związku z takimi sytuacjami, pojawiają się więc (kierowane do MSWiA) propozycje, by – zajmując się ujednolicaniem stron BIP – przygotowało również jakieś środki zaradcze dotyczące problemu selekcjonowania przez władze samorządowe treści zamieszczanych w Internecie. Można jednak spodziewać się, że uregulowanie tej drażliwej kwestii – jakiejkolwiek nie przyjęłoby postaci – wzbudzi wiele kontrowersji.
Tekst przygotowano w ramach projektu "Decydujmy razem. Wzmocnienie mechanizmów partycypacyjnych w kreowaniu i wdrażaniu polityk publicznych oraz podejmowaniu decyzji publicznych" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Instytut Spraw Publicznych