Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Publicystyka
Trwa reforma europejskiego prawa autorskiego. Edukatorzy z całej Europy łączą siły
Organizatorzy
Czy w Polsce bibliotekarze, muzealnicy i edukatorzy z trzeciego sektora cieszą się tymi samymi prawami co nauczyciele, gdy uczą? Odpowiedź brzmi - nie! Choć ich wkład w edukację jest równie ważny. Dziś ruszyła ogólnoeuropejska kampania informacyjna RIGHT COPYRIGHT, której celem jest naprawa prawa autorskiego w całej Europie.
Zasady dotyczące tego, co wolno, a czego nie wolno edukatorom są w krajach Unii Europejskiej bardzo zróżnicowane. Często nie nadążają za szybko zmieniającą się rzeczywistością, a szczególnie rozwojem nowych technologii. A tak być oczywiście nie powinno. Rozpoczęta dziś kampania informacyjna RIGHT COPYRIGHT jest odpowiedzią na potrzeby edukatorów ze wszystkich krajów europejskich dotyczące ujednolicenia prawa autorskiego dla edukacji.
Dlaczego jest to takie ważne? Prawo autorskie pozwala twórcom decydować, gdzie i kiedy jego twórczość jest publikowana, wykorzystywana lub rozpowszechniana. Prawo autorskie definiuje też zakres swobodnego korzystania dla celów edukacyjnych. Przepisy prawa autorskiego definiują jak nauczyciel może używać, dzielić się lub remiksować materiały wykonane przez kogoś innego. Dozwolony użytek, określający zakres swobody, jest różny w poszczególnych krajach. W Polsce stosunkowo szeroki, w niektórych krajach - niemal nieobecny. Kraje europejskie w różny sposób wdrożyły bowiem obowiązujące prawodawstwo UE, dotyczące praw autorskich. To sprawia, że bardzo trudno jasno określić co, gdzie i w jakim zakresie jest dozwolone, szczególnie kiedy mowa o edukacji ponad granicami. Do tego swobody obowiązujące w szkołach często nie dotyczą edukatorów w innych instytucjach: bibliotekach, muzeach czy organizacjach pozarządowych.
Dlaczego teraz? Komisja Europejska przygotowała projekt zmian w prawie autorskim, który trafił do Parlamentu Europejskiego - to pierwsza tak kompleksowa inicjatywa dotycząca prawa autorskiego od ponad dekady!
Dlaczego edukatorzy łączą siły? Nad propozycją Komisji Europejskiej będzie głosował Parlament Europejski. Posłowie zbierają opinie na temat zaproponowanych zmian i m.in. na ich podstawie podejmą decyzję, jak zagłosują. Stąd pomysł na jedną, wspólną, europejską petycję!
Wejdź na stronę RIGHT COPYRIGHT, dowiedz się więcej i podpisz petycję!
Kampania RIGHT COPYRIGHT to część projektu Copyright for Education finansowanego przez Open Society Foundation. Organizatorem jest Stowarzyszenie COMMUNIA, w Polsce całą akcję koordynuje CENTRUM CYFROWE.
Źródło: info. nadesłana
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.