Trwa akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Stop łańcuchom, pseudohodowlom i bezdomności zwierząt
Zakaz trzymania psów na łańcuchach, ograniczenie pseudohodowli, zwiększenie kar za znęcanie się nad zwierzętami – to tylko niektóre zapisy, zawarte w projekcie ustawy, mającej poprawić los psów i kotów w naszym kraju. Pod projektem podpis może złożyć każdy pełnoletni obywatel Polski.
Długo wyczekiwane, potrzebne zmiany w prawach zwierząt mogą stać się faktem
W maju bieżącego roku zawiązał się komitet inicjatywy obywatelskiej, w skład którego weszli m.in. przedstawiciele Fundacji Viva!, Mondo Cane, OTOZ Animals i Akcja Demokracja. Został opracowany i złożony projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Niedługo potem Marszałek Szymon Hołownia wydał postanowienie o „przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu inicjatywy obywatelskiej”, dając tym samym zielone światło do zbiórki podpisów pod projektem ustawy.
– W projekcie ustawy znajdziemy szereg przepisów, które realnie wpłyną na poprawę losu psów i kotów w Polsce i ukrócą ich niepotrzebne cierpienie.Bez tych zmian nie poradzimy sobie z takimi problemami, jak okrutne traktowanie zwierząt, pseudohodowle, czy bezdomność czworonogów – tłumaczy prezes fundacji Viva! Cezary Wyszyński i dodaje – Właśnie zaczęliśmy zbiórkę 100.000 podpisów, które są potrzebne do skierowania ustawy do prac w sejmie.
Jak pomóc w realizacji postulatów projektu?
W najbliższym czasie podpisać się pod projektem ustawy „STOP ŁAŃCUCHOM, PSEUDOHODOWLOM I BEZDOMNOŚCI ZWIERZĄT” będzie można w kilkunastu miejscach w całej Polsce. Wszystkie miejsca zbiórek są na bieżąco ogłaszane na tej stronie internetowej i w mediach społecznościowych organizacji koordynujących akcję.
– Prawo nie pozwala nam na elektroniczną zbiórkę podpisów, ale każda osoba może samodzielnie pobrać petycję, zebrać podpisy i wysłać na adres komitetu. Dokładna instrukcja jak wesprzeć akcję znajduje się na stroniewww.prawadlazwierzat.pl – mówi Anna Zielińska z Fundacji Viva.
Co znajduje się w propozycji ustawy?
Projekt zawiera między innymi następujące postulaty:
- obowiązkowa kastracja i sterylizacja zwierząt nieprzeznaczonych do hodowli,
- obowiązkowe i powszechne chipowanie zwierząt domowych,
- ograniczenie pseudohodowli,
- zakaz stosowania łańcuchów i uwięzi,
- zakaz używania fajerwerków hukowych,
- zmiana zasad prowadzenia schronisk i nadzoru nad mini,
- zwiększenie kar za znęcanie się nad zwierzętami i ich zabijanie.
Kto jest w składzie komitetu?
W skład komitetu weszli aktywiści, społecznicy, politycy oraz osoby publiczne znane z troski o prawa zwierząt. Są to ml.in.: Agata Buzek, Jerzy Stępień, Daniel Olbrychski, Sara Balcerowicz, Łukasz Litewka, Maja Ostaszewska, Andrzej Rozynek czy Anna Chodakowska.
Źródło: Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!