Do dziś można było w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego zgłaszać uwagi dotyczące nowego projektu instrukcji przygotowania wniosku o unijną dotację na szkolenia - informuje „Gazeta Prawna". W nowym wniosku zmienione będzie prawie wszystko - nacisk został położony na dogłębną analizę celów i poprawność wskaźników.
Nowy wniosek, który został przygotowany na podstawie metodologii rekomendowanej przez Komisję Europejską oraz wyników badania projektów pilotażowych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL), będzie obowiązywał od stycznia 2011 r.
Eksperci mają mieszane uczucia, ale przeważa życzliwy stosunek wobec samej idei zmian i chwalone jest nowe podejście do wskaźników realizacji celów oraz fakt zauważenia większej, niż dotychczas, kontroli i monitoringu projektów – Dotychczas realizatorzy szkoleń zakładali w projektach bardzo ogólne cele, z których trudno ich było rozliczać. W projekcie nie chodzi np. o to, żeby przeszkolić kilkadziesiąt osób bezrobotnych, tylko o to, żeby dzięki szkoleniu umieli się odnaleźć na rynku pracy – podkreśla dr Bartosz Grucza ze Szkoły Głównej Handlowej. Piotr Stronkowski z firmy badawczo-konsultingowej PSDB uważa, że projekty lepiej zaplanowane i bardzie wymagające przyniosą lepsze efekty.
Obawy natomiast dotyczą potencjalnego zmniejszenia dostępności środków z EFS dla tych organizacji pozarządowych, które może mają dobry pomysł i zasoby do realizacji projektu, ale nie mają doświadczenia w wypełnianiu wniosków lub skupią się we wniosku na stronie technicznej, a nie merytorycznej.
Źródło: Gazeta Prawna