Troska w czasach turbulencji. Rozpoczął się European Vegan Summit 2023
19 września rozpoczęła się II edycja European Vegan Summit. Wydarzenie jest globalną konferencją, przestrzenią debaty i dyskusji o prawach zwierząt, rolnictwie i transformacji systemu żywności. W tegorocznej edycji bierze udział ponad 40 osób eksperckich z całego świata - polityczki, liderki NGO, środowisko naukowe, media, osoby aktywistyczne. Debatę rozpoczęły wystąpienia dr. Sylwii Spurek, Sebastiano Cossia Castiglioni i prof. Philipa Lymbery.
Troska i dobro w centrum
Prof. Philip Lymbery, globalny prezes Compassion in World Farming, World Federation for Animals oraz Eurogroup for Animals, wyraźnie wskazał, że musimy postawić na dobro i troskę i te dwie postawy i wartości stawiać w centrum naszych działań. W świecie, w którym mierzymy się codziennie z konsekwencjami katastrofy klimatycznej, kryzysem gospodarczym i kryzysem demokracji, empatia i współczucie są fundamentami budowania przyszłości. Walka o prawa zwierząt
O konieczności budowania nowych standardów w organizacjach i ruchach mówiła dr. Krista Hiddema, filantropka, konsultantka, ekofeministka i aktywistka dla praw zwierząt. Organizacje, które codziennie stoją na czele walki o prawa zwierząt i klimat muszą zadbać o pracowników, pracowniczki oraz osoby wolontariackie. Walka o wartości nie wyklucza troski i dbania o regenerację, życie prywatne, odpoczynek. Nie uda się zbudować silnego ruchu jeśli nie zadbamy o komfort i siebie samych. Zwierzęta pozaludzkie potrzebują naszej siły i determinacji codziennie, ale nie wygramy tej walki, jeśli nie uda nam się zaopiekować się innymi osobami aktywistycznymi i zadbać o własne zdrowie.
O budowaniu przestrzeni dla młodych mówiła Oliwia Myczkowska, aktywistka, założycielka klimatycznego start-up'u, działaczka Green REV Institute oraz Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Współpraca międzypokoleniowa to kształtowanie przestrzeni, włączanie młodych do debaty i traktowanie ich postulatów i głosu jako równie ważnego i znaczącego dla debaty publicznej.
Morgan Janowicz, członkini zarządu Green REV Institute, koalicja Future Food 4 Climate: "To bardzo ważne, że w trakcie EVS 2023 rozpoczęłyśmy rozmowę i dyskusję na temat nas samych - osób aktywistycznych, osób młodych, liderów i liderek organizacji. Codziennie spotyka nas hejt, cyberprzemoc, stykamy się z biernością i bagatelizowaniem spraw, o które walczymy ze strony osób decyzyjnych, mediów, liderów opinii. Z jednej strony walczymy o sprawiedliwość dla wszystkich oraz ochronę najsłabszych, tych, którzy nie mają głosu. Z drugiej strony toczymy w tym samym czasie walkę o nas samych, o nasze zdrowie, naszą motywację, naszą siłę. Musimy zacząć o tym mówić. Potrzebujemy autentycznych liderek i liderów, którzy w walce o najważniejsze wartości nie zapomną o trosce i dbaniu o osoby aktywistyczne, osoby, które tworzą i budują zmianę. Rzecznictwo dla praw zwierząt i naprawy systemu żywności wymaga siły i determinacji. Dlatego w tym maratonie musimy zadbać o wszystkich zawodników i zawodniczki."
"Nasze rządy za nasze pieniądze niszczą naszą przyszłość"
Sebastiano Cossia Castiglioni, wegański inwestor nie pozostawił w swojej wypowiedzi miejsca na niedopowiedzenia: sektor hodowlany zdaje sobie sprawę ze skali zniszczeń i wie, że nie uda się dalej zabijać zwierząt i zanieczyszczać planety bez konsekwencji dla zysków. Dlatego zmiana musi się wydarzyć - nie ze względu na zmianę nastawienia przemysłu i polityków, ale dlatego, że konsekwencje rolnictwa zwierzęcego są katastrofalne także dla samego sektora hodowlanego. Sprawca staje się ofiarą własnych działań. Jednocześnie sektor hodowlany cały czas działa na niekorzyść rozwoju sektora roślinnego poprzez fake newsy, kampanie marketingowe czy sponsorowane badania.
Dr. Peter Carter, ekspert IPCC podsumował obecne działania rządów i państw mówiąc: "nasze rządy, za nasze pieniądze niszczą naszą przyszłość".
O bierności politycznej, braku wiedzy i świadomości mówił aktywista klimatyczny i społeczny, biolog, prof. Piotr Skubała, wskazując, że bez podstawowej wiedzy na temat klimatu, środowiska i konsekwencji bierności decydentów oraz woli politycznej osoby decyzyjne, politycy i polityczki nie podejmą żadnych działań. Jednym z głównych grzechów polityków jest to, że nie słuchają głosu nauki - dodawał Dr. Peter Carter. Rolę badań podkreślał Alexander Huntley z The Vegan Society, który od lat zajmuje się przekonywaniem różnych podmiotów, w tym samorządów do przechodzenia do 100 % roślinnych systemów. Dr. Peter Carter podkreślał, że weganizm stanowi jedyną opcję, bo produkcja nabiału - temat nieobecny w debacie publicznej - niszczy planetę równie mocno jak produkcja mięsa. Alex Anders - ekspert międzynarodowej organizacji Biocyclic Vegan International mówił o potrzebie włączania do debaty wegańskiego rolnictwa, pomijanego przez polityków i media.
Anna Spurek, COO Green REV Institute: " Wiemy, że mamy do czynienia z potężnym przeciwnikiem. Sektor hodowlany to miliardowe zyski koncernów, miliardowe dotacje i wsparcie legislacyjne od państw i organizacji międzynarodowych. Czy przestanie truć i niszczyć i zabijać planetę bo na martwej planecie nie ma zysków dla sektora hodowlanego? Pewnie tak. Ale to, że pukający kryzys klimatyczny spowoduje zmianę nie zmienia faktu, że walczymy o sprawiedliwość żywnościową, klimatyczną dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców planety. Nie zapominajmy, że bez praw zwierząt, praw człowieka i solidarności nie uda nam się zbudować świata bez przemocy, wojen, głodu, cierpienia."
Źródło: Green REV Institute