Historia komunikacji miejskiej w Lublinie, autobusy i trolejbusy obsługujące pasażerów czy nowinki technologiczne związane z transportem - wiedzą na temat tych zagadnień będą chwalić się mieszkańcy miasta. Lubelskie Towarzystwo Zrównoważonego Transportu rozpoczyna piątą już edycję Gry Komunikacyjnej.
Tegoroczna odsłona po raz kolejny ma zwrócić uwagę Lublinian na walory podróżowania komunikacją miejską. Szczególny nacisk położono na tworzenia pro-ekologicznych postaw wśród młodzieży. Zabawa rusza 2 sierpnia.
- Przez 8 tygodni na stronie komunikacja.lublin.pl pojawiać się będą zagadki. Nie zdradzimy jednak, kiedy dokładnie zostaną one opublikowane - chcemy, by było to niespodzianką dla uczestników. Trzeba być czujnym - przyda się też odrobina szczęścia, ale jest o co walczyć. Jak co roku przygotowaliśmy dla uczestników atrakcyjne nagrody - zachęca Mateusz Pocheć z Lubelskiego Towarzystwa Zrównoważonego Transportu, organizator konkursu.
Wakacje to dobry moment, by pogłębić i sprawdzić swoją wiedzę na różne tematy. Jednym z nich może być właśnie komunikacja miejska. Jak zaznacza Mateusz Pocheć - w Lublinie pasjonatów tej dziedziny jest wielu. Cieszy też fakt, że coraz młodsze osoby interesują się historią miejskiego transportu zbiorowego, a także jego aktualną kondycją. Rozwój tej dziedziny korzystnie wpływa na miasto i mieszkańców.
Zagadki dla pasjonatów i amatorów
Pytania jak co roku dotyczyć będą transportu zbiorowego w Lublinie. Mogą być to m.in. kwestie związane z historią komunikacji miejskiej, jej organizacją czy taborem. Organizatorzy sprawdzą także znajomość tras oraz nazw przystanków.
Oto przykłady z ubiegłych lat: Nowa linia 5 łączy centrum Lublina ze Świdnikiem, lotniskiem i Mełgwią. Poprzednia wersja „piątki” jeździła na trasie Zbożowa–Daszyńskiego. Została zawieszona 20 kwietnia 2013 r. w związku z budową drogi ekspresowej w ciągu al. Solidarności. Zarówno nowa jak i stara linia 5 mają jeden wspólny zespół przystankowy. Proszę podać nazwę tego zespołu przystankowego. Chodziło o Dworzec Główny PKS.
Kolejną zagadką z minionych edycji była fotografia przedstawiająca fragment środka lokomocji kursującego po lubelskich ulicach. Uczestnicy musieli odpowiedzieć jak nazywa się typ pojazdu przedstawiony na zdjęciu i czy ma on możliwość jazdy bez zasilania z sieci trakcyjnej? Na fotografii widoczny był duobus. Jest to skrzyżowanie autobusu i trolejbusu – pojazd napędzany dwoma źródłami energii: silnikiem elektrycznym pobierającym energię z sieci trakcyjnej i silnikiem spalinowym. Dzięki temu ma on możliwość jazdy bez zasilania z sieci.
- W ubiegłym roku pytaliśmy też jak powinno wyglądać poprawne oznaczenie drugiej brygady kursującej na linii osiemnaście? Poprawna odpowiedź to "18/II". Być może niektórzy pasażerowie zauważyli tabliczki umieszczane po prawej stronie przedniej szyby pojazdów. Dokładnie o ten element i jego poprawny zapis nam chodziło. Myślę, że tego typu pytania nie sprawią problemu osobom, które interesują się komunikacją i transportem zbiorowym. Będzie nam też bardzo miło, jeśli do zabawy przyłączą się pozostali mieszkańcy. Wskazówki, a nawet gotowe rozwiązania naszych zagadek można znaleźć na stronach internetowych Zarządu Transportu Miejskiego, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego oraz na portalu facebookowym towarzystwa - dodaje Mateusz Pocheć.
Organizatorzy podpowiadają też, że warto uważnie śledzić wszystkie zmiany w rozkładach jazdy oraz organizacji ruchu na terenie miasta. A tych w ostatnim czasie nie brakuje. Zamknięcie dla ruchu Krakowskiego Przedmieścia, przebudowa skrzyżowania al. Solidarności - al. Sikorskiego - ul. Ducha czy wakacyjne modyfikacje w rozkładach to tylko kilka przykładow zmian. One również są ważnym i dynamicznie zmieniającym się aspektem, którego mogą dotyczyć pytania.
Wiedza to nie wszystko
W tym roku oprócz ośmiu pytań konkursowych pojawi się również zadanie praktyczne. Osoby, które podejmą się jego rozwiązania będą mogły wcielić się w rolę organizatorów komunikacji miejskiej. W tym zadaniu przyda się kreatywność, wyobraźnia oraz umiejętność planowania.
- Nie robiliśmy tego wcześniej, ale tak jak rozwija się to miasto, my też chcemy się rozwijać. Do tej pory zadawaliśmy tylko pytania. Tym razem chcemy zainteresować uczestników czymś więcej, niż tylko szukaniem i podawaniem suchych informacji. Z tego powodu nasz konkurs w tym roku rozpoczyna się później, bo dopiero w sierpniu i potrwa do końca września. W kolejnych latach zamierzamy dodawać kolejne elementy, by w naszych zmaganiach brało udział jak najwięcej osób - tłumaczy Mateusz Pocheć.
Organizatorzy konkursu przygotowują się też do kolejnego wyzwania, jakim będzie stworzenie specjalnej gry miejskiej. Jej uczestnicy mieliby poruszać się po mieście komunikacją miejską i w określonych miejscach wykonywać zadania oraz rozwiązywać zagadki. Nie wiadomo jeszcze, kiedy uda się zrealizować ten pomysł. Niewykluczone, że pierwsza rozgrywka odbędzie się jeszcze w tym roku.
Lubelskie Towarzystwo Zrównoważonego Transportu chce w ten sposób zainteresować mieszkańców komunikacją miejską i pokazać jej walory. Jest to też próba zmiany postaw na ekologiczne. Członkowie cały czas mają nadzieję, że Lublin uda się odkorkować, skłonić uczestników ruchu do pozostawienia samochodów i korzystania z transportu zbiorowego. Konkurs jest też przykładem współpracy trzeciego sektora, Urzędu Miasta i miejskich przedsiębiorstw, którymi są ZTM i MPK.
Jest o co walczyć
Na zwycięzców V edycji Gry Komunikacyjnej czekają przejazdówki. Do zdobycia jest 10 ulgowych uprawnień do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską na okres 30 dni.
Osiem trafi do liderów w zestawieniu poszczególnych pytań, kolejna czeka na osobę, która najlepiej poradzi sobie z praktycznym zadaniem specjalnym. Ostatni bilet to nagroda dla zwycięzcy zbiorowego rankingu. Ich wręczenie tradycyjnie już odbędzie się podczas corocznej Gali Komunikacyjnej, którą zaplanowano na jesień.
W poprzednich edycjach konkursu na każde pytanie odpowiadało ok. 30 osób. Głównie byli to studenci i licealiści, ale swoją wiedzą popisywali się też nawet uczniowie szkół podstawowych.
- Bardzo nas cieszy, że młodzież chce się z nami bawić i poznawać lubelską komunikację. Właśnie do takich osób kierujemy nasze działania, dlatego w tym roku wspólnie z Zarządem Transportu Miejskiego oraz włodarzami miasta postanowiliśmy ufundować nagrody w postaci biletów ulgowych. Do udziału zapraszamy więc lubelskich studentów oraz uczniów, ale będzie nam miło, jeśli do gry dołączą również dorośli. W tym przypadku nagrodę będzie można przekazać młodszemu członkowi rodziny - zaznacza Mateusz Pocheć.
Organizatorzy nie wykluczają też możliwości dofinansowania uprawnień na przejazdy bez ulgi. W pytaniach teoretycznych obowiązuje zasada "kto pierwszy, ten lepszy". Członkowie towarzystwa zachęcają do regularnego odwiedzania strony komunikacja.lublin.pl i przypominają, że pytania będą się tam pojawiać o różnych porach i w różnych dniach tygodnia. Warto też zapoznać się wcześniej z regulaminem konkursu, ponieważ np. błędnie wpisany tytuł maila może unieważnić poprawną odpowiedź. Szczegóły na facebookowym profilu Komunikacja Lublin oraz Lubelskie Towarzystwo Zrównoważonego Transportu.
Źródło: lublin.ngo.pl