18 kwietnia odbył się kolejny warsztat międzynarodowy, zorganizowany przez Green REV Institute w ramach Green Advocacy Academy: Bringing food system transition at the local level. Wzięło w nim udział grono trojga ekspertów – Anita Krajnc, Olli Puumalainen i Joana Oliveira.
Podczas warsztatu przedstawiono kampanię Plant Based Treaty, której koordynatorką jest Anita Krajc. Jej główne założenie stanowi idea stworzenia sprawiedliwego systemu żywności, który umożliwiłby nam życie według wyznaczanych przez planetę granic oraz przywrócenie jej, w miarę możliwości, do stanu naturalnego.
Główne korzyści tego przedsięwzięcia dotyczą bardziej korzystnego wpływu na klimat i środowisko naturalne, w tym na życie zwierząt pozaludzkich. Wpłynęłoby ono też znacząco na poprawę losu samych ludzi, osób pracowniczych sektora żywnościowego, a także na zdrowie publiczne i ekonomię, tworząc egalitarną wizję przyszłości, która jest nie do pogodzenia z utrzymaniem systemu hodowli i eksploatacji zwierząt, który, poza oczywistą krzywdą czynioną im samym, w znaczącym stopniu wpływa negatywnie na kwestię zmiany klimatu, bioróżnorodności, zagospodarowania przestrzeni, zużycia wody i cykli biogeochemicznych. Istotnymi problemami są tu emisje gazów cieplarnianych, deforestacja czy fakt, że zdecydowana większość ziemi wykorzystywanej w rolnictwie przeznaczona jest na hodowlę zwierząt.
Przejście na dietę roślinną pomogłoby w istotnym stopniu zniwelować opisane problemy. Także na poziomie indywidualnym to przejście na dietę roślinną okazuje się najskuteczniejsze w przeciwdziałaniu tym problemom.
Zaproponowana strategia miałaby opierać się na: zaprzestaniu dalszego rozwoju hodowli zwierząt; skierowaniu się ku diecie roślinnej, co wiązałoby się także z kwestią jej promocji i odpowiednio nakładanych podatków i informacji publicznej oraz odbudową, czyli aktywnym działaniem na rzecz przywrócenia równowagi w ekosystemach i reforestacji, celem powstrzymania zmian klimatycznych.
Dwiema głównymi misjami są tutaj zaproponowanie Traktatu Roślinnego jako wsparcia dla Porozumienia paryskiego oraz implementacja traktatu na poziomie instytucji lokalnych, co odbyłoby się z korzyścią dla miast w nią zaangażowanych. W tym celu należałoby zakazać budowy zakładów takich jak rzeźnie oraz reklamowania produktów odzwierzęcych, a wraz z tym przekierować środki i narzędzia na rzecz wdrażania diety roślinnej i bezpieczeństwa żywnościowego, dążąc do szeroko pojętej odbudowy.
Jedną ze współistniejących korzyści wynikających z przyjęcia diety roślinnej jest poprawa zdrowia, co zostało dowiedzione na drodze badań, dlatego istnieje potrzeba edukowania społeczeństwa na tym polu. Odpowiedzialność za wdrażanie założeń traktatu spoczywa tu na samych miastach, które mogą znacząco przez to zyskać, stając się światowymi liderami sprawiedliwej transformacji.
Olli Puumalainen opowiadał o sytuacji żywnościowej w fińskiej armii i o inicjatywie, dzięki której raz w tygodniu żołnierze otrzymują posiłki wegetariańskie.
Joana Oliveira mówiła z kolei o lokalnym wymiarze transformacji żywieniowej, przedstawiając ideę reprezentowanej przez siebie Portuguese Vegetarian Association. Przykładem inicjatyw wspomnianej organizacji są dwa projekty: jeden badający dostępność żywności roślinnej w publicznych stołówkach oraz drugi, zorientowany politycznie na rzecz roślinnej transformacji systemu żywności.
W 2015 roku AVP wystosowała petycję mającą na celu zwiększenie dostępności żywności roślinnej w publicznych stołówkach. Dwa lata później dostęp do takiej żywności został uznany za obowiązkowy. W 2021 roku organizacja zainicjowała nową kampanię, opierając się na przeprowadzonym przez siebie badaniu. Większość jego respondentów wskazała, że dostęp do takiej żywności jest łatwy, a jej jakość była oceniana jako średnia. W oparciu o badanie sporządzono dalsze rekomendacje, które zaowocowały decyzją, w myśl której rząd jest zobowiązany do przeprowadzania corocznych raportów dot. jakości żywności podawanej w szkołach.
Drugi projekt dotyczył kwestii zrównoważonej żywności. Wskazano na problem żywności odzwierzęcej, która stanowi znaczną część śladu węglowego Portugalczyków i Portugalek oraz w szerszym stopniu wpływa negatywnie na klimat, środowisko naturalne i status zwierząt pozaludzkich. Proponowaną alternatywą jest tutaj białko roślinne, obarczone znacznie niższym środowiskowo i społecznie kosztem produkcji. Wskazane zostały zalety roślin strączkowych jako bardziej zrównoważonych i zdrowszych źródeł białka. Wymieniono także różne strategie polityczne w ramach UE dot. kwestii zrównoważonego żywienia. Przedstawiono również założenia Green Protein Project, zakładającego konieczność przejścia na roślinny system żywności. W najbliższej przyszłości organizacja chce dążyć do konsultacji z rolnikami, edukować osoby młode i realizować kolejne projekty, krajowe i unijne.
Nie ulega wątpliwości, że sposób naszej konsumpcji wywiera znaczący wpływ na zmiany klimatu, środowisko naturalne oraz eksploatowane zwierzęta pozaludzkie, dlatego tak ważne jest dążenie do zmian na tym polu – przejście do roślinnego sposobu żywienia jest więc koniecznością, do której realizacji powinniśmy zmierzać. Wystąpienia ekspertów i ekspertek unaoczniły, że zmiana ta, poza swoim globalnym wymiarem, ma także wymiar lokalny, równie istotny w procesie przemian systemu żywności. Zaangażowanie wszystkich, zarówno całych państw, jak i poszczególnych miast, jest niezbędne w celu dążenia do lepszej, bardziej sprawiedliwej przyszłości.
Green REV Institute & Koalicja Future Food 4 Climate
Green REV Institute to organizacja członkowska 50by40, Eurogroup for Animals, World Federation for Animals, European Vegetarian Union, Aquatic Animal Alliance, TAPP Coalition, PlantEurope network, OFOP, Niech Żyją, jedna z 10 NGO w EU Platform on Animal Welfare, wspiera Plant Based Treaty.
Green REV Institute zainicjował i jest operatorem pierwszej rzeczniczej koalicji dla naprawy systemu żywności w Polsce Future Food 4 Climate, obecnie zrzeszającą aż 83 organizacji społeczeństwa obywatelskiego, organizatorem międzynarodowego wydarzenia European Vegan Summit, producentem reportaży Wegańska Warszawa oraz Posłuchaj Wegańskich Biznesów.
Źródło: Green REV Institute