Sytuacja epidemiczna przeniosła część naszych działań do przestrzeni wirtualnej. Warto przyjrzeć się różnym możliwościom, które oferują nam platformy komunikacyjne. I tak na przykład ZOOM oprócz spotkania/rozmowy w małych grupach (breakout rooms), umożliwia jednoczesne symultaniczne tłumaczenia z kilku języków (webinar 100). Wykorzystaliśmy te narzędzia podczas polsko-amerykańskiego projektu "Multiculturalism with the Click of a Mouse".
Uczennice oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Karola Marcinkowskiego w Murowanej Goślinie oraz absolwenci i absolwentki Gimnazjum nr 1 im. Hipolita Cegielskiego wraz ze swoimi rówieśnikami z RAHWAY HIGH SCHOOL z New Jersey od listopada 2020 do czerwca 2021 roku realizowali projekt "Wielokulturowość jednym kliknięciem myszki!" współfinansowany przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Warszawie.
Młodzi ludzie z Polski oraz USA współpracowali ze sobą w ramach rozmów online z wyjątkowymi osobowościami a potem w breakout roomach sami ze sobą. Spotkali się m.in. z Rebeką z Nowego Jorku, absolwentką baletu i choreografii, założycielką stowarzyszenia MindLeaps oraz Bashirem, który przez wiele lat z ramienia UNHCR pracował na rzecz uchodźców w Rwandzie. Rebeka i Bashir wzmacniają wrażliwość i uważność dzieci z różnych kontynentów, wykorzystując do tego taniec oraz multimedia. W trakcie kolejnych łączeń widzieli się m.in. z rabinką (też Rebeką), kantorką (Emily) z tej samej synagogi reformowanej oraz Sonią- muzułmanką. Mieszkanki New Jersey opowiedziały nie tylko o swojej pracy, ale także o ważnych aspektach judaizmu i islamu w kontekście praktykowanego przez nie dialogu międzykulturowego oraz międzyreligijnego. Wzruszające spotkanie odbyło się z Johnsonem z Rwandy, który jako dziecko był świadkiem Ludobójstwa. Wszystkich poruszyła jego opowieść o procesie budowania pojednania i przebaczenia pomiędzy Tutsi i Hutu.
Młodzi ludzie zadawali pytania oraz komentowali usłyszane wypowiedzi. W ramach polskiej części widzieli się z przedstawicielkami warszawskiej grupy AUTENTYZM, które mówią o sobie: "Jesteśmy siostrami i znajomymi dorosłych osób ze spektrum autyzmu". Z Olą i Anią rozmawiali m.in. o integracyjnym i partycypacyjnym modelu współpracy z ludźmi, którzy są wyjątkowi ze względu na swoje potrzeby i emocje. W kwietniu, w ramach rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, gościli w domu Pinchasa Guttera, Ocalałego z Holokaustu, który mówi o sobie, że jest polskim Żydem. Znakomicie obsługuje nowoczesne technologie i najbardziej lubi ZOOM-a. To on zainicjował ważny projekt Shoah Foundation "Dimensions in Testimony" (tzw. hologramy). Urodził się w Łodzi w rodzinie chasydzkiej. Razem z bliźniaczką - Sabiną, mamą i ojcem trzy lata spędził w getcie warszawskim. W trakcie powstania cała rodzina została deportowana do Obozu Zagłady na Majdanku. Przeżył tylko on. Po wojnie trafił do Wielkiej Brytanii, mieszkał w Brazylii i Południowej Afryce. Ostatecznie osiadł w Toronto, gdzie mieszka do dziś i jest kantorem w tamtejszej synagodze. Jako posłaniec pokoju i nadziei przekazał młodym Polakom/Polkom oraz Amerykankom/Amerykanom wiadomość, że są jak płomień znicza olimpijskiego, który trzeba przekazywać dalej, zwłaszcza tam, gdzie panują jeszcze ciemności nienawiści, rasizmu i ksenofobii.
Kolejnymi "bestsellerami" o polskich korzeniach byli: Judith Wimborne z Canberry oraz Yair Gil z Hajfy. Ich pradziadkowie przed II wojną światową mieszkali w Murowanej Goślinie. Gustaw Magnus (rodzina Judith) wyrabiał kapelusze, a Juliusz Markowicz (rodzina Yaira) aktywnie działał w ochotniczej straży pożarnej i radzie miejskiej. Młodzież rozmawiała z nimi m.in. o RÓŻNORODNOŚCI jako fundamentalnej wartości społeczeństwa obywatelskiego. Yair po raz pierwszy odwiedził Murowaną Goślinę w 2007 roku, natomiast Judith dokładnie dziesięć lat temu. Razem pojawili się w Murowanej Goślinie w 2019 roku podczas projektu "Living Bridge - from Past to Present" (działanie zrealizowane w ramach współpracy z FORUM DIALOGU). Wyjątkowo smaczne hybrydowe spotkanie odbyło się w Pracowni Cukierniczej OVO. Michał Doroszkiewicz – mistrz świata w cukiernictwie - na starym mieście w Poznaniu w dawnej dzielnicy żydowskiej przy Dominikańskiej 7 stworzył magiczne miejsce - swoją autorską Pracownię, w której powołuje do życia przepiękne i wyjątkowe w swoich świeżych i niebanalnych smakach "monoporcje”, wśród których znajdują się m.in. genialne karmelowe ptysie z kruszonką maślaną: https://ovo-pracownia.pl/portfolio-item/ptys_karmel/ Jego historia 15-latka z Białegostoku, który kilkanaście lat temu przyjechał do Poznania, by spełnić swoje marzenia, mocno rezonowała jeszcze długo po spotkaniu.
Polsko-amerykański projekt "Multiculturalism with the Click of a Mouse" pokazał, że rozmowy online na ważne tematy dotyczące m.in. różnorodności, tożsamości oraz między- oraz wielokulturowości są jak najbardziej możliwe do zrealizowania w grupach międzynarodowych. Spotkania na ZOOM-ie wzmocniły w młodych ludziach z Murowanej Gośliny oraz New Jersey poczucie przynależności do grupy, solidaryzm oraz wzajemną akceptację. Pomogły przełamać różne uprzedzenia oraz pokonać lęki wywołane pandemią. Rozwinęły także kompetencje społeczne oraz językowe uczestniczek i uczestników. Nowoczesne technologie - wykorzystanie internetowej platformy komunikacyjnej z jej różnorodnymi funkcjami stało się dobrym początkiem współpracy transatlantyckiej.
Źródło: Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej