W ostatnich dniach północno-zachodnią Syrię nawiedził silny wiatr, dochodzący do 80 km/h, i intensywne opady śniegu. Warunki pogodowe zagrażają położonych na równinach obozom dla uchodźców, których nic nie chroni przed zimnem i opadami. Wśród pierwszych ofiar zimy są dzieci.
W krótkim czasie marznący deszcz zmienił się w śnieżycę, nie dając czasu na zabezpieczenie namiotów, w których mieszkają rodziny uchodźców. Obecnie co najmniej kilka tysięcy osób potrzebuje pilnej pomocy odbudowie schronienia i zapewnienia bezpiecznego miejsca, w którym mogą spędzić zimę. W samej Syrii odnotowano do tej pory ponad tysiąc uszkodzonych namiotów wraz z całym wyposażeniem.
Równie ciężkie warunki pogodowe panują w Libanie i Jordanii, gdzie większość uchodźców zamieszkujących obozy stanowią uciekający przed wojną domową Syryjczycy. Przewiduje się, że tej zimy temperatury mogą spaść do minus 14 stopni Celsjusza, co byłoby najniższym wynikiem w ciągu ostatnich 40 lat prowadzenia pomiarów.
Wśród ofiar zimy w obozie Qastal Miqdad znalazło się dziecko, na które w nocy zawalił się przykryty śniegiem namiot. Jego matka została przewieziona do szpitala w ciężkim stanie. Dwójka dzieci, 3- i 5-latek, zginęła w pożarze wywołanym przez piecyk wykorzystywany do ogrzania namiotu w jednym z obozów na północ od Aleppo. Częste są przypadki hipotermii i poparzeń, szczególnie wśród dzieci. Na miejscu pomagają ochotnicy z Białych Hełmów, pomagający oczyścić drogi i zapewnić dojazd do obozów. Obecnie w wielu miejscach wstrzymany jest transport żywności, opału i leków, niemożliwy jest też przejazd samochodów wiozących do szpitali ofiary mrozu.
Obozy dla uchodźców położone w Syrii, Iraku i Libanie są szczególnie narażone na ekstremalne warunki pogodowe. W ubiegłym roku wiosną północną Syrię dotknęły intensywne deszcze, które spowodowały powodzie i zniszczenia namiotów i kontenerów służących za domy i punkty administracyjne. Latem w tym samym miejscu upały sięgnęły 49 stopni, co przy niedostatku wody i braku bezpiecznego schronienia przed słońcem doprowadziło do znacznego wzrostu udarów, biegunek i zatruć pokarmowych. W szczytowym momencie około 80% pacjentów obozowych klinik medycznych stanowiły przypadki związane z wysokimi temperaturami.
W marcu minie 11 lat od rozpoczęcia wojny domowej w Syrii. Jej wynikiem jest największa na świecie fala uchodźców i osób wewnętrznie przesiedlonych – obecnie 6,7 jest przesiedlonych w obrębie kraju, a kolejnych 6,8 mln zamieszkało poza granicami Syrii, w większości w Turcji, Libanie, Jordanii i Iraku. Według statystyk UNHCR z 2021 roku 70% syryjskich migrantów żyje w ubóstwie. Na przełomie 2021 i 2022 roku Polska Misja Medyczna w ramach programu Polska Pomoc zakupiła ciepłe ubrania dla uchodźców mieszkających w obozach w irackim Kurdystanie.
Wesprzyj działania Polskiej Misji Medycznej dla Syrii:
· wpłać datek przez stronę https://pmm.org.pl/chce-pomoc#syria
· przekaż darowiznę na numer konta PMM dla Syrii: 08 1240 4650 1111 0010 4607 7315
· przekaż 1% podatku wpisując KRS 0000162022
-
Tragiczna zima w Syrii - uchodźcy potrzebują pomocy.docx
docx ・61.47 kB