Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
CISTOR Stowarzyszenie Partnerstwo Społeczne i Gmina Miasta Toruń w styczniu br. zakończyli realizację innowacyjnego projektu skierowanego do podmiotów ekonomii społecznej i administracji samorządowej. Co udało się zrealizować?
CISTOR Stowarzyszenie Partnerstwo Społeczne z przyjemnością informuje, że z sukcesem zakończyliśmy realizację innowacyjnego projektu „PI-PWP: Toruński program współpracy instytucji ekonomii społecznej z administracją lokalną jako szansa na stabilne funkcjonowanie PES”. Projekt trwał od 01.02.2012 do 31.01.2015 i miał na celu wzmocnienie współpracy podmiotów ekonomii społecznej z lokalną administracją publiczną poprzez zwiększenie udziału tych podmiotów w realizacji gminnych polityk publicznych. Partnerami w projekcie byli: Gmina Miasta Toruń oraz Samorząd Miasta Lejdy z Holandii.
Głównym działaniem projektu było utworzenie, przetestowanie i wdrożenie uniwersalnego, modelowego „Programu współpracy administracji samorządowej z podmiotami ekonomii społecznej” oraz narzędzia informatycznego wspierającego jego realizację. Założeniem Programu jest przekonanie, iż współpraca między administracja a PES przyniesie obu stronom wymierne korzyści. Sektor ekonomii społecznej, z uwagi na swój charakter, wydaje się naturalnym partnerem samorządu, nie tylko jako współtwórca i współrealizator polityk publicznych, ale również jako dostarczyciel różnego rodzaju produktów czy usług. Niezbędne jest zatem dostrzeganie funkcji jakie ekonomia społeczna może spełniać w ramach realizacji polityk publicznych danego miasta.
W trakcie trwania projektu i testowania programu współpracy zrealizowaliśmy bardzo wiele działań skierowanych do lokalnej administracji i podmiotów ekonomii społecznej, m.in.: szkolenia, wizyty studyjne w toruńskich organizacjach, konferencję, różnego rodzaju spotkania i konsultacje. Ponadto dzięki wdrożeniu programu uruchomiona została Platforma PES-TOR (pomocna w komunikacji między urzędem a organizacjami z Torunia), na której powstała m.in. baza toruńskich podmiotów ekonomii społecznej, baza produktów i usług, baza lokali udostępnianych PESom przez Gminę Miasta Toruń, Bank Sprzętu nieodpłatnie przekazywanego toruńskim PES. Bardzo ważnym elementem Programu było wprowadzenie na stałe przez Prezydenta Miasta Torunia zarządzenia dotyczącego stosowania przez toruńskich urzędników klauzul społecznych w zamówieniach publicznych, a także rozszerzenie jednej z kategorii nagród przyznawanych corocznie przez Prezydenta Torunia, dzięki czemu powstała kategoria: „Przedsiębiorczość i ekonomia społeczna”, w ramach której wyróżniane są osoby działające na rzecz ES.
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o projekcie, które dostępne są na naszej stronie internetowej www.cistorsps.pl w zakładce „Toruński Program Współpracy”.
„Program współpracy administracji samorządowej z podmiotami ekonomii społecznej” oraz inne dokumenty ułatwiające implementację programu i narzędzia informatycznego dostępne są tutaj.
Publikacja podsumowująca projekt, zawierająca wypracowany produkt oraz film promocyjny dostępne są tutaj.
Wypracowane przez nas rozwiązania są pomocne w budowaniu współpracy pomiędzy administracją a podmiotami ekonomii społecznej, dlatego zachęcamy do skorzystania z nich. W razie pytań z chęcią udzielimy dodatkowych informacji.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.