(PAP) Jak zaktywizować osoby starsze, jakie problemy mają seniorzy i jak można je rozwiązać – w Toruniu powstanie Rada Seniorów. Z kolei miasto będzie mogło korzystać z ich wiedzy i doświadczenia.
Prezydencki projekt uchwały w sprawie powołania Rady Seniorów zostanie przedstawiony na najbliższej sesji rady miasta, 16 stycznia 2014 r. Jest on jednym z elementów finalizujących starania o utworzenie w Toruniu ciała, którego głównym zadaniem będzie podejmowanie działań mających na celu integrację toruńskiego środowiska seniorów, wzmacnianie udziału seniorów w życiu społeczności lokalnej oraz reprezentowanie ich interesów.
W Toruniu około jedna czwarta liczby mieszkańców (dokładnie 23% mieszkańców) to osoby „po sześćdziesiątce”. Inicjatywa utworzenia Rady Seniorów była podejmowana już wcześniej, w ubiegłym roku. Była realizowana przy udziale kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się sprawami osób starszych, w tym przedstawicieli Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych Tłok. W ramach tej współpracy sformułowane zostały zadania dla tego gremium oraz zasady jego działania, które Prezydent Miasta Torunia przyjął w stosownym zarządzeniu powołującym radę.
Jednak w trakcie procedury powoływania składu osobowego zmieniły się przepisy i tworzenie rad seniorów znalazło się w kompetencjach rady gminy. W związku z tym zgodę na utworzenie rady w Toruniu musza wyrazić członkowie rady miasta.
- Rada Seniorów będzie miała charakter opiniodawczo-doradczy, konsultacyjny oraz inicjatywny. Będzie działać na rzecz walki z wykluczeniem społecznym osób starszych oraz tworzenia warunków do lepszego wykorzystania wiedzy i doświadczenia seniorów – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.
Członkowie rady będą mogli również opiniować oraz zgłaszać uwagi i wnioski do projektów aktów prawa miejscowego przygotowywanych przez Prezydenta i Radę Miasta Torunia, dotyczących w szczególności sytuacji seniorów.
W skład rady będzie wchodzić od 15 do 21 osób. Przynajmniej połowa będzie miała 60 i więcej lat.
Kolejnym krokiem będzie powołanie członków Rady. – Nabór prowadzono już w ubiegłym roku, po powołaniu rady zarządzeniem prezydenta miasta. Teraz proponujemy, by tamte wyniki uznać za wiążące i jeśli osoby, które wówczas były desygnowane, nadal są chętne, zostaną członkami rady – mówi dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji UMT Paweł Piotrowicz.
Członkowie Rady Seniorów będą powoływani spośród:
- przedstawicieli seniorów
- przedstawicieli organizacji pozarządowych zrzeszających osoby starsze, a także działających na rzecz osób starszych
-
przedstawicieli innych podmiotów zajmujących się problemami osób starszych.
Członkowie Rady Seniorów będą pełnić swoje funkcje społecznie.