Świat organizacji non profit, w 2016 roku, musi stawić czoła kilku kluczowym trendom i szansom technologicznym.
Sektor non profit wciąż rośnie i się rozwija. Wg danych przekazanych pod koniec 2015 przez Instytut Miejski (Urban Institute), w tej chwili istnieje 1.41 milionów, zarejestrowanych w urzędzie skarbowym, organizacji non profit. To więcej o 2.8 procenta niż w roku 2003. Wraz z rozwojem sektora, wzrasta także ilość wyzwań technologicznych i trendów.
Jednym z najważniejszych jest, stosowana już w każdym rodzaju przedsiębiorstwa, ochrona. Wg Optimal Networks, najsłabszym elementem w „zbroi” NGO jest słaba polityka ochrony haseł, wykorzystywanie przestarzałego, open-sourceowego oprogramowania, poleganie na niezabezpieczonych, onlineowych metodach płatności oraz zachowany dostęp byłych pracowników organizacji do jej kluczowych systemów.
W międzyczasie, organizacje non profit muszą sobie poradzić z faktem, że znaczna część wykonywanej pracy odbywa się na urządzeniach mobilnych. Wg serwisu adestra.com, aż 45 procent wszystkich maili otwieranych jest poprzez smartfony i tablety.
Organizacje non profit muszą też nauczyć się kontrolować to, co zwykłe przedsiębiorstwa starają się uczynić już od dawna – zalew danych. Wg raportu Charity Dynamics ze stycznia 2015 roku, aż 88 procent NGO oczekuje podwojenia zebranych cyfrowo datków. Od 7 procent wszystkich zbiórek, do 20 procent w czasie ok 10 lat. Cała ta aktywność internetowa generuje dane, jednakże 57 procent organizacji uważa, że niepoprawnie zarządza danymi od darczyńców. Nie potrafią jej prawidłowo, marketingowo wykorzystywać w celu zdobycia kolejnych darczyńców.
Platformy w chmurach, to jeden z tych aspektów technologicznych, który może zostać wykorzystany przez organizację do wzbogacenia danych w sens. To prowadzi do zwiększenia efektywności w NGO. W ankiecie przeprowadzonej przez npEngage, aż 64 procent szefów finansów uważa, że wprowadzenie do organizacji pracy w chmurze zmniejszyło koszty operacyjne o 20 procent.
Przed organizacjami non profit nadal jednak długa droga do wykorzystania tej technologii w krytycznych aspektach operacyjnych przy prowadzeniu projektu. W zeszłym roku, raport npEngage wyraźnie zaznaczył, że większość NGO korzysta z chmury tylko do przetrzymywania danych i wymiany wiadomości. Niestety jedynie 15 procent z nich wykorzystuje chmurę do księgowości i zbierania datków.
Organizacje non profit, które celowo zignorują rewolucję technologiczną nie będą w stanie utrzymać się na powierzchni, ponieważ wykonanie ich misji będzie się stawało coraz bardziej nierealne. Jak pisaliśmy wcześniej – implementacja technologii w pracy musi być przeprowadzana z głową.
Źródło: BizTech
Źródło: technologie.ngo.pl