Ubiegły rok był dla nas kolejnym wyzwaniem w wypełnianiu naszej misji i działaniu na rzecz wsparcia integracji oraz edukacji uchodźców i uchodźczyń. Pomimo wielu przeciwności, udało nam się dokonać naprawdę wiele. Bardzo się z tego cieszymy i z radością dzielimy się z Wami naszymi aktywnościami. Poniżej przeczytacie o dziesięciu wybranych inicjatywach, podejmowanych przez Stowarzyszenie „Dla Ziemi” w 2021 roku.
1. Zaczynamy od nagród! W kwietniu, stworzony przez nas Kolektyw Rzeczy Drugie, został nagrodzony przez Program Fundacji Ashoka w Polsce – Hello Entrepreneurship, zaś w październiku stowarzyszenie otrzymało nagrodę w konkursie „Społeczeństwo obywatelskie dla dialogu”, organizowanym przez United Nations Association Poland. A Ewa Kozdraj, prezeska stowarzyszenia, została nominowana do Nagrody im. Olgi Kersten-Matwin, przyznawanej za działania na rzecz osób uchodźczych i z doświadczeniem przymusowej migracji, szczególnie dzieci i młodzieży. W finale znalazła się w gronie kilku finalistów/listek.
2. Od nagród przechodzimy do sukcesu! Od samego początku naszej pracy z uchodźcami i uchodźczyniami staramy się te osoby jak najbardziej aktywizować i wzmacniać w ich codziennych wysiłkach integracyjnych. Zawsze ogromnie się cieszymy, kiedy udaje nam się zatrudnić takie osoby, kiedy ich wiedza i doświadczenie może być wykorzystana w naszych działaniach i jednocześnie mamy możliwości, aby móc za tę pracę zapłacić. Z radością informujemy, że do zespołu stowarzyszenia dołączyły dwie osoby z doświadczeniem uchodźczym. Zajmują się dystrybucją pomocy humanitarnej, przygotowywaniem produktów ze sklepu do sprzedaży oraz opieką nad działaniami prowadzonymi w ośrodku przez naszą organizację.
3. W 2021 roku udało nam się odwiedzić „służbowo” 5 państw europejskich – Ela, Jonatan i Magda w czerwcu gościli w berlińskiej organizacji Comparative Reseach Network, w sierpniu Ela i Ewa odwiedziły Chorwację, gdzie brały udział w szkoleniu. We wrześniu Magda i Miłosz uczestniczyli w kursie językowym w Dublinie, a w listopadzie Ela i Ewa szkoliły się na Cyprze, a Monika, Andrzej, Jonatan i Przemysław brali udział w kursie językowym na Malcie. Wizyty w Niemczech, Irlandii i na Malcie odbywały się w ramach projektu „Lepsze umiejętności dla lepszego świata”, zaś wyjazdy do Chorwacji i na Cypr były częścią projektu „Dialogue in Adult Education”.
4. Dwoma autami samochodowymi przewiozłyśmy 153 nowych kołder i 184 poduszki, a także komplety pościeli. To efekt naszej współpracy nawiązanej z IKEA, która zdecydowała się wspierać nasze działania. Wszystkie dary trafiły do Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. IKEA to nie jedyny podmiot, który nas wsparł w 2021 roku. Wsparcie rzeczowe okazało także Centrum Wielokulturowe w Warszawie, Polski Czerwony Krzyż (Zarząd Główny i Lubelski Oddział), Polska Akcja Humanitarna, Uniwersytet Warszawski, I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, Międzynarodowa Szkoła Podstawowa Paderewski oraz Szkoła Podstawowa nr 31 im. Lotników Polskich w Lublinie, Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie i wiele osób prywatnych, które wsparły naszą zrzutkę zorganizowaną na rzecz mieszkańców i mieszkanek Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie. Sojuszniczki i Sojusznicy naszych działań to jeden z największych potencjałów. Dzięki Wam naprawdę możemy więcej, a wiele rzeczy bez Was nie mogłoby się zadziać.
5. W 2021 roku w szkołach nadal prowadzona była w dużej mierze edukacja zdalna. Bardzo się cieszymy, że mogłyśmy wesprzeć dzieci w wieku szkolnym mieszkające w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym im. KEN w Krakowie odbywają się regularnie zdalne lekcje języka polskiego prowadzone w ramach praktyk przez studentki i studentów, przygotowujących się do nauczania języka polskiego jako obcego. W zeszłym roku akademickich w przedsięwzięcie zaangażowanych było ponad 70 osób, w obecnym – 64. W listopadzie 2021 podpisałyśmy oficjalne porozumienie o współpracy z Uniwersytetem. A lekcje zdalne są możliwe także dzięki wsparciu Gabrieli Boreckiej, która zaangażowała pracowników i pracowniczki firm Benefit Systems S.A oraz VanityStyle Sp.z.o.o., a także ich rodziny i zorganizowała zbiórkę, dzięki której w ośrodku powstało 15 stanowisk komputerowych.
6. Członkinie Kolektywu Rzeczy Drugie prowadziły warsztaty introligatorskie we Wrocławiu, Siedlcach i dwukrotnie w Warszawie. Pandemia ogranicza takie aktywności, tym bardziej się cieszymy, że choć w takim wymiarze Kolektyw dociera ze swoją ofertą do zainteresowanych osób.
7. Rzeczy Drugie to także dział naszego sklepu internetowego. W 2021 roku udało nam się przygotować kolejną ofertę. Dzięki grafikom przekazanym przez Martę Frej, Justynę Plec i Janka Kozę wyprodukowałyśmy koszulki, które można zakupić w sklepie. Koszulki ze zdjęciem wilków autorstwa Adama Wajraka, rozeszły się w mgnieniu oka. Serdecznie zapraszamy do zakupu naszych produktów. Link do sklepu znajdziecie tutaj – https://sklep.dlaziemi.org/.
8. Nieustannie staramy się otrzymywać środki na nasze działania, po to by działać skuteczniej. W 2021 roku zaufały nam – Fundusz Feministyczny, Fundacja Drzewo i Jutro, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności i Fundacja Edukacja dla Demokracji, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji – Program POWER, Program ERASMUS+, Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030, Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Bardzo się cieszymy, że Grantodawcy wysoko oceniają nasze działania i po raz kolejny zdecydowali się wesprzeć nas finansowo. Część działań finansowanych przez powyższe podmioty, będzie kontynuowana w 2022 roku.
9. Kończymy także sukcesem. Udało nam się zrealizować pomysł, który kiełkował dość długo. Od lipca 2021 ruszyłyśmy z grupą Leśnej Edukacji – LAS DWA TRZY. Dzieci z okolic Bratnika spędzały twórczo czas w lesie, a my uczymy się, jak kontynuować nasz pomysł leśnego wychowania. Inicjatywę tę można wesprzeć kupując piękne koszulki dla dzieci - https://sklep.dlaziemi.org/LAS-DWA-TRZY-koszulka-dla-dzieci-c90
10. Wykonałyśmy także ogrom niewidzialnej i żmudnej pracy. I choć nie jest to nic, co zbiera „lajki”, to niewątpliwie jest jednym z ważnych momentów mijającego roku. Bez tego nie byłoby żadnego z powyższych punktów.