Były podziękowania, okolicznościowe dyplomy i kwiaty, ale nie zabrakło także merytorycznej pracy – Rada Działalności Pożytku Publicznego trzeciej kadencji spotkała się po raz ostatni. W przyszłym tygodniu prawdopodobnie poznamy skład Rady czwartej kadencji.
– Z wielkim sentymentem i wdzięcznością patrzę na te kilka lat, które spędziliśmy razem – mówił Jakub Wygnański, współprzewodniczący Rady Działalności Pożytku Publicznego trzeciej kadencji podczas jej ostatniego posiedzenia, które odbyło się 18 kwietnia. – Mam wrażenie, że ta kadencja była bardzo dobra, a przede wszystkim skuteczna. Na pewno zawdzięczamy to w dużym stopniu osobie drugiego współprzewodniczącego ministra Jarosława Dudy, który bardzo aktywnie brał udział w naszych pracach i zawsze mogliśmy liczyć na jego wsparcie.
– Miałem przyjemność być współprzewodniczącym Rady dwóch kadencji. W poprzedniej miałem poczucie, że pod koniec było czekanie, aż się ta kadencja skończy. W tej mogę powiedzieć: szkoda, że się kończy – dodał minister Jarosław Duda, dziękując wszystkim członkom za udział w pracach Rady, a przedstawicielom Departamentu Pożytku Publicznego Ministeria Pracy i Polityki Społecznej za jej administracyjne i merytoryczne wspieranie. – W mojej ocenie Rada jest bardzo ważnym ciałem, ale nie wykorzystywanym w takim stopniu, w jakim być powinna. Zbyt mało korzysta się z rozwiązań i pomysłów, które są tutaj wypracowywane. Naszą bolączką jest także zbyt mały udział administracji rządowej w posiedzeniach Rady. Ale z nadzieją patrzę na nowe otwarcie.
Członkowie Rady odebrali z rąk przewodniczących pamiątkowe dyplomy w podzięce za ich zaangażowanie.
Ostanie posiedzenie Rady trzeciej kadencji było okazją do podsumowań jej prac, a także do formułowania rekomendacji dla członków Rady czwartej kadencji.
Do największych osiągnięć obecnej Rady zaliczyć należy przeprowadzenie nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego.
– Był to ogromny wysiłek, tak ze strony Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, jak i ze strony organizacji, które bardzo aktywnie się włączały w te prace – mówiła Anna Sienicka z Zespołu prawnego, działającego w Radzie. – Przez blisko dwa lata liczne organizacje przychodziły na spotkania i zgłaszały swoje uwagi. Nowelizacja nie byłaby tak dobra, gdyby nie udało się wywołać takiego zaangażowania.
Anna Sienicka podkreślała, że istotny był sposób organizowania procesu konsultacji – spotkania robocze, podczas których pracowano nad poszczególnymi przepisami.
– Duże konferencje też są potrzebne, ale nie dają takich efektów merytorycznych – dodała Sienicka.
Kwestie uregulowania zasad prowadzenia konsultacji społecznych pojawiały się najczęściej wśród rekomendacji przygotowanych przez poszczególne zespoły pracujące wewnątrz Rady. Jednym z dokumentów, nad którym pracowała Rada podczas ostatniego posiedzenia, a ostateczną wersją zajmie się już nowa Rada jest stanowisko w sprawie ujęcia zasad dialogu obywatelskiego i konsultacji społecznych w formie aktu prawnego.
Testament Rady trzeciej kadencji
Poza sprawami związanymi z konsultacjami społecznymi i dialogiem obywatelskim poszczególne zespoły przedstawiały także inne zadania, którymi ich zdaniem powinna się zająć nowa rada.
Według zespołu prawnego do załatwienia pozostaje wiele spraw, które już od dawna są na wokandzie, ale wciąż nie doczekały się pozytywnych rozstrzygnięć (np. regulacja kwestii 1%, uproszczona księgowość, prawo o stowarzyszeniach, przedsiębiorczość społeczna, zbiórki publiczne, kwestie zwolnień podatkowych m.in. VAT od sms-ów charytatywnych, VAT od darowanej żywności, VAT od darmowych porad prawnych). Ponad to nowa Rada powinna czuwać także nad sposobem wprowadzania w życie nowych uregulowań prawnych (szczególnie wspierać urzędy w interpretacji przepisów) oraz sposobami angażowania sektora w proces legislacyjny.
Zespół ds. dialogu i współpracy uważa, że należy m.in. kontynuować prac nad regulaminem pracy RDPP, zasadami przyjmowania stanowisk i uchwał rady, opracować zasady współdziałania i komunikacji z radami pożytku publicznego wszystkich szczebli, podjąć próbę poszerzenia składu Komisji Trójstronnej o zespół przedstawicieli organizacji pozarządowych (być może doprowadzić do powstania Komisji społeczno-gospodarczej).
Zespół ds. programów i funduszy rekomenduje m.in., aby rada czwartej kadencji intensywnie zajęła się rolą organizacji pozarządowych w świadczeniu usług społecznych (w tym m.in. usług zdrowotnych), kontynuowała prace związane z Programem Operacyjnym Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (w tym także włączyła się w monitoring oraz upowszechnianie dobrych praktyk z realizowanych projekt ów), wzięła udział w opracowaniu programu rządowego lub odrębnej ustawy zapewniającej ciągłość wspierania finansowego wolontariatu długoterminowego ze środków publicznych.
Aby łatwiej można było korzystać z EFS-u
Według członków zespołu ds. Europejskiego Funduszu Społecznego nowa rada powinna we współpracy z przedstawicielami trzeciego sektora w Komitecie Monitorującym POKL oraz przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju Regionalnego kontynuować prace nad uproszczeniem procedur jeszcze w obecnym okresie programowania (w tym szczególnie nad tymi związanymi ze stosowaniem prawa zamówień publicznych), a także kontynuować prace nad wprowadzeniem w życie regulacji europejskich dotyczących funduszy strukturalnych na przyszły okres programowania w regulacjach krajowych tak, aby dostęp do tych funduszy był dla organizacji znacznie łatwiejszy niż obecnie.
– Zauważmy, że będzie to prawdopodobnie ostatni okres programowania, w którym Polska będzie miała tak szeroki dostęp do środków z EFS-u. To powinno w zasadzie cieszyć, bo świadczy o rozwoju naszego kraju, ale patrząc z perspektywy organizacji pozarządowych – sprawa nie jest tak optymistyczna, gdyż trzeci sektor w Polsce jest ciągle jeszcze mało skapitalizowany, tak pod względem zasobów finansowych, jak i organizacyjnych – mówił Krzysztof Balon. – Chodzi więc o to, aby system korzystania z EFS służył ekonomicznemu i organizacyjnemu rozwojowi sektora.
Jednym z ostatnich zadań Rady trzeciej kadencji będzie odniesienie się do propozycji Telewizji Polskiej, która przesłała swój projekt zarządzenia w sprawie regulaminu udostępniania czasu antenowego na potrzeby kampanii społecznych zgłaszanych przez organizacje pożytku publicznego.
– Zaproponowane zarządzenie częściowo odpowiada na postulaty zgłaszane przez Radę, ale częściowo je pomija. Zauważam tu także wiele niespójności – referował Marek Borowski, zapowiadając, że w ciągu kilku dni sformułowana zostanie odpowiedź na propozycje TVP.
Skład nowej Rady zostanie ogłoszony prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.
Źródło: inf. własna