TK pozytywnie ocenił nowe procedury głosowania proponowane przez Instytut Spraw Publicznych
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego przypieczętowuje dotychczasowe, wieloletnie starania podejmowane przez ISP na rzecz reformy procedur głosowania i wskazuje, że działania te należy kontynuować. Nowe rozwiązania umożliwiają uczestnictwo w wyborach tysiącom wyborców, którzy do tej pory nie mogli głosować z przyczyn od nich niezależnych - podkreśla dr Jarosław Zbieranek z Instytutu Spraw Publicznych.
Trybunał Konstytucyjny bardzo pozytywnie ocenił zawarte w Kodeksie wyborczym tzw. „alternatywne” procedury głosowania – skierowane do wyborców, którzy napotykają na poważne, techniczne, organizacyjne problemy w dotarciu do lokali wyborczych.
W szczególności, dobrze została oceniona procedura głosowania korespondencyjnego dla polskich obywateli przebywających poza granicami kraju. Została ona opracowana przez Zespół ekspertów Instytutu Spraw Publicznych w 2010 roku i przekazana Sejmowej Komisji Nadzwyczajnej.
Pozytywnie Trybunał wypowiedział się o postulowanej m.in. przez Instytut Spraw Publicznych procedurze głosowania przez pełnomocnika - skierowanej do wyborców niepełnosprawnych, w zaawansowanym wieku.
Trybunał dostrzegł ważną rolę tych mechanizmów dla ułatwienia, a nawet wręcz umożliwienia uczestniczenia obywateli w głosowaniu. Stanowisko to pozwala podejmować starania na rzecz dalszej reformy procedur głosowania w Polsce – m.in. zakładające wprowadzenie głosowania przez Internet.
Pobierz
-
http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dep=93249
671574_201107211348250451 ・38.72 kB
Źródło: Instytut Spraw Publicznych