Brytyjski dziennik „The Guardian” opublikował w swoim internetowym wydaniu obszerny artykuł dotyczący sytuacji przedsiębiorczości społecznej w Polsce. Claudia Cahalane, autorka tekstu, przybliża anglojęzycznym czytelnikom prawną, finansową i społeczną rzeczywistość ekonomii społecznej w naszym kraju.
Andy Churchill, szef organizacji wspierającej ekonomię społeczną w zachodniej Anglii, cytowany przez autorkę artykułu, uważa, że Polska, jako kraj postkomunistyczny, ma szczególne szanse na to, by uniknąć pułapek czających się zarówno w gospodarce socjalistycznej, jak i w zbyt liberalnym kapitalizmie. Dodatkowo zwraca uwagę, że Polska będzie przewodzić Unii Europejskiej w drugiej połowie 2011 roku, akurat wtedy, gdy w decydującą fazę wejdą dyskusje na temat unijnego budżetu na lata 2014–2020. Churchill ma nadzieję, że Polska będzie potrafiła przy okazji przeforsować swoją wizję gospodarki społecznej i pozytywnie wpłynąć na pozostałe kraje Unii Europejskiej.
Jednak nie wszystko jest takie piękne. Cahalane cytuje Magdę Zawodny, polską przedstawicielkę w Social Enterprise Europe, która wskazuje, że większość przedsiębiorstw społecznych w Polsce ma trudności z przetrwaniem – trudno jest im otrzymać dotacje a nawet pożyczki i kredyty. W naszym kraju nie istnieją również etyczne banki, które są ważnym źródłem środków dla przedsiębiorczości społecznej w Wielkiej Brytanii.
Źródło: The Guardian