Test: Sprawdź, czy nadajesz się na e-wolontariusza/ e-wolontariuszkę! [patronat ngo.pl]
A więc chcesz zostać e-wolontariuszem/ e-wolontariuszką – świetnie, to bardzo dobra decyzja! Jeśli nie jesteś pewny/-a, czy na pewno nadajesz się do tej formy wolontariatu, pomożemy ci to sprawdzić!
Poniżej znajdziesz 10 pytań. Na każde możesz odpowiedzieć TAK lub NIE.
- Czy jesteś zmotywowany/a do zaangażowania się w e-wolontariat? TAK/ NIE
- Czy posiadasz stabilny dostęp do Internetu? TAK/ NIE
- Czy potrafisz dobrze komunikować się słowem pisanym? TAK/ NIE
- Czy odpowiadasz na maile w czasie krótszym niż 48 godzin? TAK/ NIE
- Czy potrafisz obiektywnie ocenić, jak dużo jesteś w stanie zrobić, biorąc pod uwagę inne obowiązki? TAK/ NIE
- Czy dobrze się czujesz, kiedy pracujesz samodzielnie, bez bezpośredniego wsparcia ze strony przełożonego? TAK/ NIE
- Czy jesteś terminowy/a? Czy kiedy zaczniesz coś robić, zależy ci, aby to dokończyć? TAK/ NIE
- Czy masz wyznaczoną porę dnia, kiedy zamierzasz pracować nad zadaniami e-wolontariackimi? TAK/ NIE
- Czy masz miejsce, w którym możesz pracować w skupieniu? TAK/ NIE
- Czy znasz TuDu.org.pl? TAK/ NIE
Jeśli odpowiedziałeś/aś „TAK” na wszystkie pytania – super, masz szansę zostać wzorowym e-wolontariuszem/e-wolontariuszką!
Jeśli odpowiedziałeś/aś „NIE” na jedno lub więcej pytań, zerknij na poniższe wyjaśnienie i dowiedz się, jak to zmienić!
- Czy jesteś zmotywowany/a do zaangażowania się w e-wolontariat?
- Czy posiadasz stabilny dostęp do Internetu?
E-wolontariat to wolontariat wykonywany za pośrednictwem Internetu, dlatego jeśli chcesz zostać e-wolontariuszem lub e-wolontariuszką, zadbaj o to, aby mieć stały dostęp do Internetu – w domu, w pracy, w szkole, bibliotece lub innym miejscu, z którego będziesz wykonywał/a zadania.
- Czy potrafisz dobrze komunikować się słowem pisanym?
Jako e-wolontariusz/ka najczęściej będziesz komunikował/a się z organizacjami za pośrednictwem tekstu, np. komentarzy na TuDu.org.pl, maili, komunikatora internetowego. Zadbaj o to, aby podczas współpracy konstruować swoje wiadomości w sposób przejrzysty i zrozumiały.
- Czy odpowiadasz na maile w czasie krótszym niż 48 godzin?
W Internecie dominuje obecnie komunikacja synchroniczna i użytkownicy są przyzwyczajeni do tego, że kiedy zadadzą pytanie lub wyślą do kogoś wiadomość, otrzymają odpowiedź w krótkim czasie. Podobnie jest w e-wolontariacie – jeśli otrzymasz od organizacji wiadomość, musisz być gotowy/a na to, aby odpowiedzieć na nią w czasie do 48h. Dzięki temu organizacja będzie wiedziała, że jesteś po drugiej stronie.
- Czy potrafisz obiektywnie ocenić, jak dużo jesteś w stanie zrobić, biorąc pod uwagę inne obowiązki?
Oprócz e-wolontariatu na pewno zajmujesz się wieloma innymi sprawami. Zerknij w kalendarz i zastanów się, ile czasu w ciągu tygodnia jesteś w stanie poświęcić na e-wolontariat, a następnie wybieraj takie zadania e-wolontariackie, które dasz radę wykonać w wyznaczonym czasie. Szacując czas potrzebny na wykonanie zadania, pamiętaj, aby dodać do niego jedną lub dwie godziny na ewentualne opóźnienie w wykonaniu zadania.
- Czy dobrze się czujesz, kiedy pracujesz samodzielnie, bez bezpośredniego wsparcia ze strony przełożonego/ koordynatora wolontariatu?
Jako e-wolontariusz/ka będziesz pracował/a samodzielnie, z dowolnego miejsca i wybranym przez siebie czasie. Aby czuć się komfortowo, zanim rozpoczniesz wykonywanie zadania, skontaktuj się z jego organizatorem i postaraj się uzyskać wszystkie informacje niezbędne do jego należytego wykonania.
- Czy jesteś terminowy/a? Czy kiedy zaczniesz coś robić, zależy ci, aby to dokończyć?
Organizacja, z którą współpracujesz jako e-wolontariusz/ka, liczy na to, że jeśli zadeklarujesz swoją pomoc, nie rozmyślisz się w trakcie i dotrzymasz danego słowa, wykonując zadanie w wyznaczonym czasie. Pamiętaj, że jeśli coś się zmieni i z jakichś powodów nie będziesz mógł/mogła wykonać zadania, należy z odpowiednim wyprzedzeniem poinformować o tym organizację.
- Czy masz wyznaczoną porę dnia, kiedy zamierzasz pracować nad zadaniami e-wolontariackimi?
Niektórzy e-wolontariusze uwielbiają pracować w nocy, inni – w czasie „okienka” między zajęciami na uczelni, jeszcze inni – wczesnym rankiem. A ty kiedy będziesz wykonywał/a zadania e-wolontariackie? Wpisz tę porę do kalendarza i zarezerwuj ja na e-wolontariat.
- Czy masz miejsce, w którym możesz pracować w skupieniu?
Wykonywanie tłumaczeń, pisanie artykułów, projektowanie grafiki – są takie zadania, które wymagają dużego skupienia. Jeśli pracujesz nad jednym z nich, zadbaj o to, aby wykonywać je w takim miejscu, w którym nic cię nie będzie rozpraszało.
- Czy znasz TuDu.org.pl?
Źródło: e-wolontariat.pl