“Terapia ANTYprzemocowa”. Minikampania z okazji 16 Dni Akcji przeciwko Przemocy ze względu na Płeć
Kim są osoby stosujące przemoc? Jakie formy przyjmuje i kogo dotyka? Te pytania stanowią punkt wyjścia minikampanii “Terapia ANTYprzemocowa” Fundacji "Rodzina Od Nowa”. Działanie wpisuje się w obchody corocznej kampanii 16 Dni Akcji przeciwko Przemocy ze względu na Płeć.
Każdego roku w Polsce według oficjalnych statystyk blisko 90 tys. osób doznaje różnych form przemocy w rodzinie. Statystyki nie oddają niestety brutalnej rzeczywistości, w której - jak szacują NGO-sy takie jak Centrum Praw Kobiet i Fundacja “Dajemy Dzieciom Siłę” - co trzecia kobieta i niemal co drugie dziecko doświadcza w swoim życiu przemocy ze strony bliskich.
Z powodu tabuizacji i stygmatyzacji wiele przestępstw związanych z przemocą domową nie jest zgłaszanych, a osoby ich doświadczające pozostają bez wsparcia instytucjonalnego.
Niewydolność systemu przeciwdziałania przemocy oznacza także, że osoby stosujące przemoc nie są pociągane do odpowiedzialności. Co gorsza, specjalne programy korekcyjne dla sprawców nie są obligatoryjne. Tymczasem programy psychologiczno-terapeutyczne mają skuteczność na poziomie 95%. To najlepszy dowód na leczniczą moc terapii. A terapia sprawców, jak też osób doświadczających przemocy i pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych, stanowi misję nowo powstałej Fundacji “Rodzina Od Nowa”.
W ramach minikampanii “Terapia ANTYprzemocowa” Fundacja zwraca uwagę na psychologiczne uwarunkowania przemocy i znaczenie profesjonalnego wsparcia w przerwaniu zaklętego, nierzadko ponadpokoleniowego kręgu krzywdzenia i agresji. Fundacja stworzyła animacje, które można obejrzeć na kanale Youtube. Ponadto każdego dnia będzie publikować na swoim fanpejdżu edukacyjny materiał nt. mechanizmów przemocy, organizacji pomocowych, mądrych sposobów na wspieranie osób doświadczających przemocy oraz potrzebę uważności na grupy szczególnie narażone na przemoc ze strony bliskich. Równolegle Fundacja organizuje fundusze, by móc jak najszerzej nieść pomoc terapeutyczną dla osób dotkniętych różnymi formami przemocy.
Wszystkie osoby zainteresowane współpracą z Fundacją zapraszamy do kontaktu: kontakt@rodzinaodnowa.pl.