Telewizja Polska o spółdzielczości socjalnej w Kalabrii
Fundacja Fundusz Współpracy zaprosiła przedstawicieli polskich banków spółdzielczych na wizytę studyjną do włoskiej Kalabrii. Tutaj, w świecie zdominowanym przez ubóstwo, bezrobocie i… kalabryjską mafię, powstało jedno z najciekawszych przedsięwzięć ekonomii społecznej.
Polscy bankowcy zapoznawali się przede wszystkim z systemem finansowania, jaki włoski rząd stworzył dla podmiotów ekonomii społecznej. W reportażu wypowiadają się na temat możliwości przełożenia modelu wypracowanego we Włoszech na polskie warunki. Dowiadujemy się, że banki spółdzielcze mocno interesują się możliwością pomocy finansowej dla przedsiębiorstw społecznych, chociażby z powodów wizerunkowych. Nie zmienia to faktu, iż rzeczywistość bankowa oparta jest na bardzo restrykcyjnych kryteriach, które ewentualni pożyczkobiorcy muszą spełnić.
W reportażu co chwilę podkreślane jest znaczenie silnych więzi lokalnych, które oparte są przede wszystkim na solidarności. Tkaniny i inne wyroby tekstylne produkowane przez konsorcjum osiągnęły niebywały sukces we Włoszech. Wszystko dlatego, że w Goel zamówienia składa dom mody Versace. Koncern ten to nie tylko silna marka i symbol współczesnego świata mody. Versace to przede wszystkim potężna firma rodzinna, która wywodzi się z Kalabrii. Chociaż, jak podkreśla się w reportażu, nawet największy patriotyzm lokalny rodziny Versace nic by nie zdziałał, gdyby tkaniny produkowane przez Goel nie były po prosty bardzo wysokiej jakości.
Źródło: Telewizja Polska