Na amerykańskim uniwersytecie Harvarda, gdzie znajduje się największa na świecie biblioteka akademicka, znawca nowych mediów Jeffrey Schnapp rozpoczął interdyscyplinarny projekt badawczo-wdrożeniowy o nazwie Library Test Kitchen.
Pod tą nazwą kryje się seminarium dla studentów i pracowników naukowych, którzy wspólnie starają się opracować kierunki, w których powinny rozwijać się bibliotek i oraz przedstawiają konkretne rozwiązania nowoczesnych bibliotecznych narzędzi. Zadanie, które przed nimi stoi, jest o tyle trudne i delikatne, że nie traktują oni "nowoczesności" jako wartości bezwzględnej przy entuzjastycznym podejściu do nowinek technicznych, dostrzegają oni wartość jaka posiadają książki jako przedmioty i biblioteka stanowiąca miejsce obcowania z nim.
Stąd w swoich działaniach ekipa projektowa stara się opracowywać rozwiązania, które w epoce digitalizacji zachęcać będą do bezpośredniego kontaktu z książką.
Kontakt bezpośredni
Bazują przy tym na analizie potrzeb użytkowników bibliotek, traktując użytkowników jako potencjalnych współtwórców infrastruktury bibliotecznej.
Efektem pracy jest m.in. Biblio, połączenie gadżetu do błyskawicznego skanowania książek z wtyczką społecznościową czy też inna aplikacja geolokalizacyjna, umożliwiająca inteligentne poszukiwanie książek na bibliotecznych regałach. Jesienią tego roku rozpocznie się trzeci cykl projektu.
Źródło: technologie.ngo.pl