Coraz częściej technologia i nowoczesne rozwiązania aktywnie przyczyniają się do wspierania mieszkańców w regionach bardzo lokalnych, może nawet nieco "wycofanych" (ale nie zacofanych). Ale to właśnie w takich miejscach powstają pomysły mogące zmieniać życie.
Doskonałym przykładem takiej działalności jest aplikacja Czerwionka-Leszczyny+, stworzona przez Fundację Media 3.0, zajmującą się wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych w celu ułatwiania życia społeczeństwu. Działanie aplikacji jest proste - ma ona ułatwić komunikację między urzędnikami i mieszkańcami gminy Czerwionka-Leszczyny, umożliwiając zarówno szybkie zgłaszanie problemów do urzędu, jak i wygodniejsze dzielenie się informacjami urzędowymi z lokalną społecznością.
Jak powiedział Łukasz Żyła z Fundacji Media 3.0, przygotowanie aplikacji zajęło ponad dwa miesiące i wraz z niezbędnymi szkoleniami zamknęło się w kwocie 10 tysięcy złotych, a więc niewielkim nakładzie finansowym, jak na technologię mobilną. Samo oprogramowanie napisane zostało natywnie w Javie i wykorzystuje Mapy Google do określania geolokalizacji. Co ciekawsze, urzędnicy wyrazili zainteresowanie aplikacją oraz zgodzili się wziąć udział w swoistym eksperymencie, jakim jest jej uruchomienie na terenie gminy. Pozostaje mieć nadzieję, że tego typu rozwiązania przyjmą się na stałe i wejdą do powszechnego użycia.
Takie aplikacje są niewątpliwie ciekawym zjawiskiem na polskim rynku, ale niczym nowym w skali globalnej. Na Zachodzie społeczeństwo cyfrowe funkcjonuje od dawna, a różnego rodzaju programy umożliwiające obywatelom szybką, łatwą i sprawną komunikację z urzędnikami weszły już do powszechnego użycia. Dlatego cieszy fakt, że nad Wisłą również powoli sięga się po nowoczesne technologie w wymiarze społecznym.
Źródło: Technologie.ngo.pl