Technologia mobilna całkowicie odmieniła komunikację. Dzięki niej zyskaliśmy nowe formy kontaktu z naszymi współpracownikami czy odbiorcami. Wiele aplikacji nie tylko ułatwia nam pracę, ale również pozwala obniżyć jej koszty.
Obecnie urządzenia mobilne, jak smartfony czy tablety, pozwalają na schowanie całego komputera w kieszeni spodni. Rewolucja mobilna pozwala nam na dostęp do większości narzędzi internetu w każdym miejscu i o każdym czasie. Dzięki urządzeniom mobilnym możemy rozmawiać za darmo, prowadzić wideo konferencje, zarządzać naszą korespondencją mailową, obsługiwać komunikację poprzez social media, czy dzielić się i dystrybuować multimedia oraz dokumenty. Niewielki telefon to znakomite narzędzie do komunikowania się ze współpracownikami czy odbiorcami.
Co ciekawe, jak pokazuje większość raportów, wielu użytkowników smartfonów nadal jeszcze nie wykorzystuje ich pełnego potencjału komunikacyjnego (szacunki mówią o zaledwie 30 proc. użytkowników w pełni korzystających z możliwości komunikacyjnych urządzeń mobilnych). Dlatego pokazujemy, że współczesne urządzenia mobilne oferują więcej możliwości komunikowania się ponad telefonowanie i smsowanie. Być może znajdziesz dla nich zastosowanie w swojej organizacji.
Smartfon. Twoje centrum komunikacji
Jaki będzie kierunek wykorzystania komunikacji mobilnej? Specjaliści przewidują, że technologie mobilne, wideokonferencje i sieci społecznościowe będę stawać się standardowymi narzędziami na rynku rozwiązań komunikacji zunifikowanej - pisze w raporcie UCC Market Predictions for 2013 and Beyond" firma Frost & Sullivan. Ci sami analitycy wskazują przy okazji, że w perspektywie kilku lat należy duże szanse wiązać z komunikacją na bazie mediów społecznościowych.
Eksperci coraz częściej używają pojęcia komunikacja zunifikowana. Oznacza to możliwości wymiany danych, organizowania konferencji, czy stałego kontaktu na różnych polach z twoimi pracownikami w terenie. Są to jednak rozwiązania płatne, projektowane na potrzeby biznesu. Mimo to, naszym zdaniem, warto się przyglądać takim rozwiązaniom jak Office 365 Microsoft czy Bizens Anywhere firmy Netia. Dają one doskonały pogląd jak można wykorzystać potencjał urządzeń mobilnych. Bo warto pamiętać, że wiele aplikacji mobilnych jest darmowych. Więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby w swoim smartfonie czy tablecie stworzyć własne, zunifikowane centrum komunikacji
Dzwoń za darmo
Posiadając smrtfon z dostępem do internetu możemy zredukować nasze rachunki za telefon. Zwłaszcza w przypadku długich konferencji lub rozmów zagranicznych. Serwis komorkomania.pl przygotował niedawno zestawienie 10 najpopularniejszych aplikacji na telefony wyposażone w system Android. Na drugim miejscu znalazła się mobilna aplikacja Skype.
Aplikacja działa nie tylko pod Androidem, również sprawdza się w systemie iOS. Jej pobranie z siei jest całkowicie darmowe. Tak jak korzystanie z jej możliwości. Skype oferuje prowadzenie tradycyjnych połączeń głosowych, pozwala na prowadzenie wideo konferencji albo daje się wykorzystać jako komunikator internetowy.
Dzięki aplikacji Skype możemy rozmawiać nie tylko z użytkownikami, którzy zainstalowali aplikację w smartfonie, ale również z posiadaczami Skype na tabletach bądź komputerach stacjonarnych. Rozmowa czy wideokonferencja odbywa się dzięki połączeniu przez sieć. Warto o tym pamiętać, bo jeśli nasz smartfon posiada limity transmisji danych będziemy musieli liczyć się z opłatami. Ale korzystanie w środowisku Wi-Fi wiąże się z całkowicie darmowymi rozmowami. Skype to również cenna alternatywa dla rozmów zagranicznych.
Od jakiegoś czasu Skypowi rośnie konkurencja w postaci aplikacji Viber. Posiada one te same funkcjonalności co Skype. Również jest darmowa. Viber pozwala na komunikację zgodnie ze schematami komputer-komputer, komputer-telefon, telefon-telefon. Różnica polega na tym, że Viber pozwala dzwonić na rzeczywiste numery telefonów. Wymaga dostępu do sieci WiFi lub usługi 3G. Do zestawu mobilnych narzędzi ułatwiających komunikację i prowadzenie wideokonferencji możemy jeszcze dodać What's App oraz Toki.
Twoja skrzynka mailowa w smartfonie
Mało kto posiada dziś tylko jedno konto mailowe. Z reguły oprócz adresu prywatnego mamy przynajmniej jeden firmowy, a często wiele więcej. Urządzenia mobilne, tak jak w przypadku tradycyjnych koputerów, pozwalają na obsługę wielu kont poczty naraz. Zarówno te wyposażone w systemy iOS czy Android oferują wiele aplikacji działających analogicznie do Outlooka Microsoft czy każdego innego klienta poczty e-mail. W większości aplikacje mobilne tego typu są całkowicie darmowe. Dobrze jest pomyśleć o zunifikowaniu takiego oprogramowania dla całej organizacji. My podpowiadamy poniżej rozwiązania, które są naszym subiektywnym wyborem, a ich rekomendacja wynika z naszych pozytywnych doświadczeń w ich użytkowaniu.
Ciekawym przykładem mobilnego klienta poczty może być AquaMail. Aplikacja oprócz IMAP, POP3 i SMTP, obsługuje też wielu popularnych dostawców poczty elektronicznej jak np. Yahoo!, Hotmail, Gmail. Trzeba jedynie pamiętać, że darmowa wersja ogranicza się do obsługi dwóch kont email. Aplikację można pobrać z Android Marketu. Na podobnej zasadzie można pobrać i zainstalować klienta K9 Mail. Jest to aplikacja darmowa. Z pewnością okaże się przydatna dla osób, które przechowują wiele maili i lubią mieć do nich dostęp. K9 Mail ma praktyczną i skutecznie działającą wyszukiwarkę archiwalnych maili.
Społeczności i komunikatory
Smartfon czy tablet to także doskonałe urządzenia do komunikowania się za pomocą social media i komunikatorów. Skype, GG (najpopularniejszy polski komunikator) już dawno wypuściły na rynek aplikacje pozwalające na korzystanie z ich dobrodziejstw za pomocą urządzeń mobilnych. To samo dotyczy popularnego tlenu komunikatora Google czy Facebook mesengera. Wszystkie te aplikacje znane z komputerów też są dostępne w wersjach na telefony komórkowe. Wiele z nich wyposażonych jest w dodatkowe funkcje jak na przykład bramki sms czy możliwość prowadzenia wideokonferencji. Doskonale sprawdzają się w pracy zwłaszcza, gdy potrzebujemy szybkiej wymiany informacji pomiędzy pracownikami. Nie absorbują naszego zaangażowania jak rozmowa telefoniczna. Działają w czasie rzeczywistym, a komunikacja za ich pomocą jest zupełnie darmowa. Większość z nich ma porównywalne możliwości techniczne i różnią się one głównie funkcjami dodatkowymi. Także wybór też pozostawiamy według własnego uznania.
Dokąd zaprowadzą nas urządzenia mobilne? Z konferencji Mobile Summit
Dla organizacji chcących prowadzić promocję i komunikację za pomocą takich narzędzi jak Facebook, Teitter czy G+ technologia mobilna jest wręcz wymarzonym narzędziem. Pozwala w czasie rzeczywistym uzupełniać informacje i wpisy na swoich profilach. Oczywiście uzupełnione o załączone multimedia. Wśród popularnych ostatnio aplikacji nie można zapomnieć o Instagram. W Polsce mamy już ponad milion użytkowników tej aplikacji. Instagram służy do ekspresowej obróbki i publikacji zdjęć. Jest całkowicie darmowa.
Podziel się dokumentami
Korzystając z technologii mobilnej możemy tanio i łatwo nie tylko prowadzić rozmowy, czy obsługiwać social media. W każdej chwili za pomocą jedynie telefonu komórkowego możemy udostępnić ważne dokumenty albo przesłać duże pliki. Z pomocą przychodzą takie aplikacje jak dropbox, box czy dysk Google. Wszystkie one działają na zasadzie chmury. Nasze informacje przechowywane są na specjalnych serwerach. Aplikacja w tym przypadku stanowi tylko rodzaj terminala przy użyciu którego zarządzamy i udostępniamy nasze dokumenty umieszczone na chmurowym serwerze.
Pozostałe części cyklu znajdziesz tutaj
Źródło: technologie.ngo.pl