TechKluby i DELab UW razem w jednym projekcie – dołącz do grona technologicznych wizjonerów!
Nie jest tajemnicą, że społeczność skupiona wokół TechKlubów ma duży potencjał w dziedzinie wszelkiej aktywności technologicznej. Wciąż powiększające się grono osób to doskonała grupa badawcza, szczególnie dla instytucji naukowych.
Chcecie zostać technologicznymi wizjonerami i przy okazji pomóc renomowanej uczelni? Przedstawiamy Wam ciekawy projekt w którym warto wziąć udział. Dla najbardziej aktywnych uczestników przewidziane są nagrody - wejściówki na kolejną edycję znanej i lubianej konferencji Sektor 3.0.
Wystarczy, abyście przez miesiąc obserwowali codzienne życie prywatne, zawodowe, publiczne i rejestrowali te wydarzenia związane z wykorzystaniem urządzeń mobilnych, które kojarzą Wam się z „nową kulturą organizacyjną” oraz „kompetencjami młodych ludzi” w kontekście urządzeń mobilnych.
Na pewno zastanawiacie się, czym właściwie jest tajemniczy DELab. Cóż, z pewnością jest to kwestia warta wyjaśnienia i uwagi. Powołany w kwietniu 2015 roku, Digital Economy Lab jest wspólnym projektem Uniwersytetu Warszawskiego i Google. Współpraca z TechKlubami jest elementem zakrojonych na szeroką skalę, badań w zakresie nauk społecznych.
W ramach projektu nawiązana zostanie również współpraca z różnymi jednostkami, od ośrodków badawczych i samorządów po sektor prywatny i organizacje pozarządowe. Podobne inicjatywy, również wspierane przez giganta z Mountain View, są obecne także na innych światowej sławy uniwersytetach - Stanfordzkim, Oksfordzkim i Humboldta. W Europie Środkowej UW jest pierwszą placówką współpracującą w tym zakresie.
Współpraca z TechKlubami jest wyjątkowa przede wszystkim z jednego względu – do foresightów właściwie nie są dopuszczane opinie ludzi nie związanych bezpośrednio ze światem technologicznym. Zazwyczaj tego typu badania nie uwzględniają opinii zwykłych, codziennych użytkowników technologii, ich doświadczeń i obserwacji. To kolejny powód dlatego, którego warto zaangażować się w projekt – uczestnicy TechKlubów mają okazję dołączyć do grona wizjonerów technologicznych!
A czym jest sam foresight? Tak nazywamy badania mające na celu weryfikację hipotez, uprzedzeń, założeń i nadziei związanych z rozwojem technologicznym. Zazwyczaj biorą w nim udział naukowcy, futurolodzy, inżynierowie, designerzy, pisarze, ludzie w jakiś sposób związani z nauką. Celem takiego badania jest opracowanie wizji przyszłości oraz prognoza możliwych obszarów rozwoju technologicznego.
Badanie dla TechKlubowiczów obejmuje dwa możliwe obszary: nową kulturę organizacyjną a technologie komunikacyjno-informacyjne oraz nowe kompetencje młodych ludzi a technologie komunikacyjno-informacyjne. Pamiętać należy, że w badaniu chodzi o obserwacje, ale bez ich opiniowania. Uczestnicy zbierają informacje o tym, co widzieli, usłyszeli czy przeczytali, jednak ich nie wartościują ani nie oceniają.
Źródło: Technologie.ngo.pl