Tech To The Rescue – polskie firmy IT pomagają organizacjom pozarządowym na całym świecie
Dzięki Tech To The Rescue polscy programiści i informatycy pomagają organizacjom pozarządowym na całym świecie. Przez kilka pierwszych miesięcy przyczynili się oni do poprawy jakości życia ponad 500.000 ludzi, a to dopiero początek.
Idea Tech To The Rescue (TTTR) sięga marca 2020, czyli pierwszej fali pandemii Covid-19. W obliczu nowej, trudnej sytuacji, zrodziła się chęć do działania i pomocy tym, którzy najbardziej jej potrzebują – a takich osób jest bardzo wiele. Na szczęście nie brakuje też tych, którzy tę pomoc chcą nieść. W ten sposób spontaniczna akcja spowodowana wybuchem pandemii zamieniła się w prężnie rozwijającą się organizację o globalnym zasięgu, łączącą firmy z branży IT z potrzebującymi ich wsparcia organizacjami pozarządowymi.
Chęć walki ze skutkami pandemii była główną przyczyną powstania Tech To The Rescue. – Szybko okazało się, że rozmaite organizacje pozarządowe mają duże, bardziej złożone braki i potrzeby technologiczne, niż tylko te, której ujawniła pandemia. Właśnie dlatego TTTR opiera się na budowaniu współpracy między zaawansowanymi firmami informatycznymi a organizacjami pozarządowymi, które takiego wsparcia potrzebują – mówi Jacek Siadkowski, Dyrektor Zarządzający Tech To The Rescue.
– Od samego początku było wiadomo, że zapotrzebowanie jest ogromne – tylko w pierwszych tygodniach działalności do projektu zgłosiło się około 80 organizacji pozarządowych z potrzebami takimi jak stworzenie strony internetowej, obsługa aplikacji czy kwestie marketingowe i fundraisingowe. Odzew z drugiej strony także był imponujący – 190 firm IT z całego świata wykazało chęć niesienia pomocy – dodaje Siadkowski.
Obecnie Tech To The Rescue zrzesza ponad 200 firm gotowych poświęcić swój czas, by pomóc organizacjom pozarządowym. Organizacja działa w ramach Ashoka Polska, międzynarodowej organizacji innowatorów społecznych oraz dzięki wsparciu partnerów-założycieli, do których należą: Divante, Netguru, LiveChat, Ten Square Games, ToopLoox, Beyond.pl, 10Clouds, Objectivity, DroidsOnRoids, Sebastian Kulczyk oraz Reality.
Celem pierwszego roku działalności TTTR, czyli do lipca 2021, było zrealizowanie projektów, które pozytywnie wpłynęłyby na życie 500 000 osób. Udało się go osiągnąć już w drugiej połowie maja, a w ciągu kilku nadchodzących tygodni liczba ta wzrośnie do 600 000-800 000. Organizacja przyczyniła się do rozpoczęcia 13 projektów, gdzie polskie firmy technologiczne na zasadzie low-bono lub pro-bono realizują projekty zwiększające efektywność rodzimych i globalnych organizacji pozarządowych.
To dzięki Tech To The Rescue powstała darmowa aplikacja do mentoringu i wsparcia pacjentów chronicznie chorych – Pacjenci Pacjentom – której koncepcję przygotowała Fundacja Ludzie i Medycyna, a wdrożeniem zajęła się firma Skyrise.tech.
To także wsparcie Windaid Institute, organizacji pozarządowej z Peru zajmującej się elektryfikacją opartą o energię odnawialną wiejskich rejonów, we wdrożeniu nowej strony internetowej ułatwiającej rekrutację wolontariuszy przez Vasco.
Projekty realizowane są także dla organizacji takich jak The Lily Project w Nikaragui, Altruisto z Wielkiej Brytanii, World Toilet Organization z Singapuru, LGBT Christians z Holandii czy francuskiej Signes de sens. To tylko kilka przykładów, gdyż kolejne dziesięć projektów jest w toku, a cztery zakwalifikowały się do programu i oczekują na znalezienie odpowiedniego partnera.
Tech To The Rescue nie tylko łączy stronę społeczną i technologiczną, ale przede wszystkim buduje społeczność, w której oba światy uczą się nawzajem od siebie, inspirują oraz pomagają tworzyć rozwiązania adresujące wiele problemów współczesnego świata – społecznych i środowiskowych.
– Proces opracowany przez Tech To The Rescue, przez który przechodziliśmy razem z firmą Vazco, był z jednej strony angażujący czasowo, ale pozwolił obu stronom dobrze zrozumieć cele, potrzeby oraz możliwości, dzięki temu realizacja projektu idzie sprawnie. Pracownicy Vasco zaangażowali się w cotygodniowe spotkania ze mną i deweloperami, aby dowiedzieć się, czy jesteśmy na dobrej drodze i jakie są nasze priorytety. Ostatecznie cel został osiągnięty i mogę śmiało powiedzieć, że firma Vazco wykonała swoje zadanie w 100% i całkowicie spełniła nasze oczekiwania dotyczące projektu – mówi Rishi Khan, Szef działu badań i rozwoju elektroniki oraz administrator strony internetowej w WindAid Institute.
– Współpraca jest dobrze oceniana także przez firmę. Praca z WindAid była interesująca, ponieważ jeszcze bardziej niż zwykle trzeba było lawirować pomiędzy rozwiązaniami dla konkretnych potrzeb, a środkami, jakie można było na nie przeznaczyć. Rishi jest osobą, która jest otwarta na pomysły i chętnie dyskutuje o rozwiązaniach, potrafi przyjąć czyjś punkt widzenia i zmienić zdanie, co bardzo ułatwiało realizację przedsięwzięcia – podsumowuje współpracę Alicja Ryło, product owner w Vazco. Podczas projektu dla Windaid czuliśmy atmosferę dążenia do celu, który był bardzo konkretny. Wiedzieliśmy, że będzie wartość z dostarczenia kodu szybko, bo gdzieś są ludzie, którzy potrzebują tej www i formularzy – dodaje Alicja.
–Tech To The Rescue rozwija się prężnie i przede wszystkim w szczytnym celu. Pandemia Covid-19 pozwoliła zauważyć, jak duże zapotrzebowanie na bezpłatne usługi informatyczne mają organizacje pozarządowe. Planujemy kontynuować pracę nad kolejnymi projektami i stale rozszerzać naszą działalność, dlatego cały czas weryfikujemy zarówno projekty zgłaszane przez NGOs, jak i dostępność oraz ekspertyzę firm – podsumowuje Jacek Siadkowski.
Firmy IT oraz organizacje pozarządowe cały czas mogą zgłaszać się do programu przez formularz na stronie https://techtotherescue.org, a w bazie TTTR nadal znajdują się organizacje szukające swojego partnera IT. Listę takich organizacji, a także projektów realizowanych znajdziesz tutaj: https://techtotherescue.org/tech.
Źródło: Tech To The Rescue