W Szkole Podstawowej numer 40 przy ulicy Garbary 82 w Poznaniu wystartował nowy program edukacyjny - „Teatr z klasą”. Podczas pierwszych zajęć aktorzy Teatru Nowego zdradzili uczniom tajniki swojego zawodu i przeprowadzili warsztaty emisji głosu.
Aktywizacja poprzez sztukę, rozwijanie wiedzy o teatrze i zaszczepienie ciekawości teatru to główne cele projektu „Teatr z klasą”. Na potrzeby tego przedsięwzięcia aktorzy i pedagodzy przygotowali specjalny program edukacyjny, podczas którego uczniowie szkoły będą mieli między innymi okazję zobaczyć artystów i teatr od kulis.
- Zwiedzanie zapleczy i pracowni teatru, warsztaty pantomimy, lekcje grania ciałem, udział w spektaklu to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez nas dla dzieci – mówi Roman Stasierowski, prezes Loży Patronów Teatru. – Aktorzy, którzy będą uczestniczyć w zajęciach mają wiele innowacyjnych pomysłów na to, żeby wciągnąć uczniów w świat tej sztuki teatralnej. Mam nadzieję, że dla obu stron będą to wyjątkowo interesujące spotkania – dodaje.
Projekt ten zostanie zakończony przedstawieniem jasełkowym przygotowanym przez uczniów, nauczycieli i aktorów z Teatru Nowego, które będzie można zobaczyć w połowie grudnia w Szkole Podstawowej numer 40 w Poznaniu.
Program „Teatr z klasą” to inicjatywa Loży Patronów Teatru, zainspirowana przez Stowarzyszenie Chwaliszewo. Zajęcia finansowane są ze środków Budżetu Miasta, zgodnie z przepisami ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Program edukacyjny ma za zadanie nie tylko poszerzyć wiedzę o teatrze, ale również wykształcić umiejętność pracy w zespole, zaktywizować do realizacji własnych pomysłów i zintegrować najmłodszych mieszkańców Chwaliszewa i Starówki.
Loża Patronów Teatru obchodziła w 2009 roku X-lecie swojego powstania. Jest kontynuatorką działającej w latach 1989-1997 Fundacji Teatru Nowego w Poznaniu. To grupa osób, które pasjonują się sztuką teatralną, a swoje działania koncentrują wokół Teatru Nowego. Celem stowarzyszenia jest m. in. upowszechnianie i wspieranie sztuki teatralnej, promowanie twórców teatralnych, wyróżnianie najwybitniejszych osiągnięć artystycznych, a także aktywne działanie na rzecz sztuki scenicznej w środowisku lokalnym. Członkowie Loży byli też producentami spektakli teatralnych. W latach 2000-2002 aktywnie wspierali przebudowę Teatru Nowego. Od 1994 roku przyznają „Srebrną Maskę” - nagrodę dla najlepszego aktora sezonu w Teatrze Nowym.
Źródło: Loża Patronów Teatru