W dniach 10-14 czerwca 2013 r. w Tczewie i w Gołuniu realizowana była XI edycja Przeglądu Teatrów Wspaniałych. Członkowie grup teatralnych mogli wziąć udział w warsztatach artystycznych. Zgodnie z protokołem Jury Wielką Nagrodę XI MPTW otrzymał zespół The Little Theatre of Mimodrama z Kowna za przedstawienie "Strach".
Przegląd rozpoczął się 10 a zakończył 14 czerwca 2013r. Podczas pierwszego dnia trwania imprezy, w Tczewie odbył się happening "Tacy Sami", w którym udział wzięli wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Pawła II Tczewie. Uczestnicy, przebrani w różnobarwne stroje w asyście bębnów, akordeonu i gitary (na instrumentach grali uczniowie i opiekunowie) wyruszyli na Bulwar nad Wisłą i na Stare Miasto, aby rozdać ulotki promujące wydarzenie.
W dniach 11- 13 czerwca 2013 na scenie Centrum Kultury i Sztuki odbywały się prezentacje sceniczne. Jak co roku zachwyciła nas wielowymiarowość przedstawień. Podczas wszystkich prezentacji obecne było jury, w którym zasiedli: Pan Marek Richter, Pan Krzysztof Matuszewski, Pani Katarzyna Dałek i Pan Jarosław Wojciechowski. Członkowie jury wcielili się także w rolę animatorów - razem z terapeutami prowadzili warsztaty dla uczestników. Przegląd prezentacji rozpoczął się we wtorek. Wtedy też, po pierwszych prezentacjach dla uczestników Przeglądu wystąpił zespół FARBA. Prezentacje sceniczne zakończyły się w czwartek. Na Koncercie Finałowym, po obradach jury uczestnicy otrzymali nagrody. Zgodnie z protokołem Jury Wielką Nagrodę XI MPTW otrzymał zespół The Little Theatre of Mimodrama z Kowna za przedstawienie STRACH.
Podczas wszystkich dni przeglądu uczestnicy zakwaterowani byli w Gołuniu, gdzie mogli brać udział w licznych zajęciach artystycznych. Członkowie grup teatralnych mogli wziąć udział w warsztatach artystycznych, które pozwoliły im doskonalić umiejętności z zakresu makijażu scenicznego, tworzenia elementów małej scenografii, ruchu scenicznego, a także wzięli udział w sesji zdjęciowej, zajęciach choreoterapii i zajęciach rekreacyjno-sportowych. W Gołuniu także, tradycyjnie już, odbyła się Biesiada Kaszubska podczas której uczestnicy mogli pobawić się w rytmie muzyki kaszubskiej, poznać stroje ludowe oraz, co najważniejsze, spróbować specjałów kuchni kaszubskiej.
Przegląd realizowany był ze środków:
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja- priorytet Edukacja Kulturalna, Samorządu Województwa Pomorskiego, Gminy Miejskiej Tczew i Powiatu Tczewskiego.
Źródło: Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie