Tatrzańska Akademia Przyrody, czyli jak zachęcić uczniów do udziału w zajęciach pozalekcyjnych
Towarzystwo Oświatowe im. Św. Jana Kantego w Kościelisku przez 9 miesięcy realizowało we współpracy z dyrekcją Tatrzańskiego Parku Narodowego projekt edukacyjny, dofinansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, skierowany do uczniów gimnazjów z gmin Bukowina Tatrzańska, Poronin, Zakopane.
Od października 2009 do czerwca 2010 osiemdziesięcioro uczniów poszerzało swoją wiedzę na temat zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, ekologii i przyrody. Warsztaty odbywające się po godzinach lekcyjnych dotyczyły m.in. flory i fauny Tatr oraz skał i minerałów występujących na tym obszarze. Podczas wycieczek turystyczno-krajoznawczych gimnazjaliści dowiedzieli się jak należy posługiwać się mapą i orientować w terenie. Projekt zamykał konkurs sprawdzający wiedzę zdobytą na zajęciach.
Na pytania na temat Tatrzańskiej Akademii Przyrody odpowiada p. Jan Krzeptowski, koordynator projektu:
- Czy młodzież gimnazjalna w obecnych czasach chce uczestniczyć w zajęciach o przyrodzie?
- Które zajęcia cieszyły się największym zainteresowaniem?
- Największym zainteresowaniem cieszyły się wycieczki terenowe. Odbywały się one na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego pod opieką przewodników tatrzańskich. Jak się okazało, dla wielu uczniów była to pierwsza okazja do bliższego poznania Tatr.
- Czy planują Państwo zrealizować kolejną, już trzecią edycję Tatrzańskiej Akademii Przyrody?
- Planowaliśmy przeprowadzić trzecią edycję Akademii w kolejnych podhalańskich szkołach. Projekt nie dostał jednak dofinansowania z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Źródło: Towarzystwo Oświatowe im. Św. Jana Kantego w Kościelisku