Silniejsza integracja to jeden z pomysłów na ratowanie Unii Europejskiej w kryzysie. Pomysł nie nowy, bo Komisja Europejska od lat ułatwia i finansuje poznawanie się obywateli Wspólnoty. Służą temu programy takie jak „Uczenie się przez całe życie”.
Dzięki temu programowi osiemnastu seniorów z całej Europy przyjechało do podkołobrzeskiego Dźwirzyna, by w ramach warsztatu „Dancing with memories” („Taniec ze wspomnieniami”) dyskutować o wspólnej historii, nie tylko w aspekcie wydarzeń politycznych, ale także zmian, jakie zachodziły w dziedzinie literatury, filmu, muzyki, czy mody. Uczestnicy przyjechali z różnych stron Starego Kontynentu – Skandynawii, Republik Nadbałtyckich, Wysp Brytyjskich, a także z Europy południowej i centralnej.
- Codziennie omawiamy inną dekadę, zaczynając od lat czterdziestych, a na dziewięćdziesiątych kończąc. Uczestnicy dzielą się swoimi wspomnieniami, przywieźli też sporo pamiątek i fotografii z lat swojej młodości - mówi Anna Magryta-Urban ze Stowarzyszenia APERTO, które już po raz czwarty organizuje takie spotkanie. Łącznie wzięło w nich udział już ponad 70 osób.
Dyskusje i gry edukacyjne nawiązujące do klimatu omawianych dekad prowadzą Tomasz Macios – kulturoznawca z Krakowa oraz Andreea Loredana Tudorache – trenerka w zakresie edukacji międzykulturowej z Bukaresztu. W trakcie prezentacji i rozmów uczestnicy warsztatu dzielą się wspomnieniami o wydarzeniach mało znanych w innych krajach, a ważnych w lokalnej historii. Przykładem może być opisywana przez uczestnika z Włoch powódź, która w 1966 roku zniszczyła zabytkowe centrum Florencji i bezcenne zbiory dzieł sztuki.
- Byłem wówczas nastolatkiem. Przez kilka dni wszystkie szkoły były zamknięte. W mieście nie było prądu, ani wody pitnej. – opowiada 60-letni Riccardo Ceccherini. - Pomagałem wyciągać zalane błotną mazią zabytkowe książki z zalanej biblioteki. Ustawiliśmy się w szeregu i podawaliśmy sobie z rąk do rąk, egzemplarz po egzemplarzu bezcenne dzieła literatury.
W sesjach popołudniowych uczestnicy warsztatu, pod okiem instruktora Artura Danielewskiego, poznają tańce, które królowały na prywatkach i zabawach w poszczególnych dekadach. Podobne warsztaty, o różnej tematyce są organizowane w całej Europie. Udział w nich jest bezpłatny dla osób spoza kraju organizatora. Chodzi o to by oprócz integracji wspierać mobilność osób dorosłych. Wszystkie koszty związane z podróżą i pobytem pokrywa Unia Europejska w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” GRUNDTVIG.
Źródło: Stowarzyszenie APERTO