W dniach 13-14 stycznia 2012 roku odbyły się dwa kolejne warsztaty w ramach otwartych spotkań z mieszkańcami związanych z konsultacją „Strategii zintegrowanego rozwoju Łodzi 2020+”. W pracach uczestniczyło wielu mieszkańców i ekspertów, w wyniku prac wyłoniono najistotniejsze z punktu widzenia mieszkańców założenia do strategii. Wyniki prac możecie znaleźć na stronie Centrum OPUS.
W dniach 13-14 stycznia 2012r. odbyły się dwa kolejne warsztaty w ramach otwartych spotkań z mieszkańcami związanych z konsultacją „Strategii zintegrowanego rozwoju Łodzi 2020+”. Zakres tematyczny warsztatów pierwotnie zakładał pracę nad Filarem I i II prezentowego Strategii. W toku
ustaleń po pierwszym warsztacie wyraźnie zarysowany został jednak obszar środowiskowy jako element składowy, który powinien pojawić się w Strategii. Kontekst środowiskowy wynikał ze zmian wizji i celów strategicznych zaproponowanych po pierwszym warsztacie. Uwzględnienie aspektu zrównoważonego rozwoju wprowadziło do programu warsztatu ujęcie gospodarczo-środowiskowe i społeczno-środowiskowe przy analizie projektu dokumentu.
W spotkaniu wzięło udział:
a) 13 stycznia 115 osób, przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowiska naukowego, przedsiębiorcy, indywidualni mieszkańcy.
b) 14 stycznia 62 osoby, przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowiska naukowego, przedsiębiorcy, indywidualni mieszkańcy
Metodologia pracy:
Warsztat prowadzony był z wykorzystaniem metody „world cafe”. Założeniem pracy była dyskusja uczestników nad każdym z tematów prezentowanych na warsztatach. W tym celu moderatorzy prowadzili dyskusję w każdej z 6 grup roboczych.
Tematy prowadzone na warsztatach z uwzględnieniem rekomendacji uczestników po pierwszym warsztacie
I. 13 stycznia „Łódź otwarta na świat” wymiar gospodarczo-środowiskowy
- Metropolia łódzka- centrum logistyki i usług dla biznesu:
- Zrównoważony transport metropolitarny (zarówno wewnątrz miasta i na zewnątrz)
- Nowe Centrum Łodzi
- Sprawny urząd
5.Łódź ucząca się, innowacyjna i kreatywna (Łódź akademicka,wspieranie współpracy uczelnie-przedsiębiorcy, system oświaty łódzkiej)
- Łódź ucząca się, innowacyjna i kreatywna (Łódź przedsiębiorcza oraz nowych technologii)
II. 14 stycznia „Łódź zadbana, atrakcyjna i aktywna” wymiar społeczno-środowiskowy
- Kapitał społeczny (Łódź obywatelska)
- Miasto dobro wspólne – porządek publiczny, czystość, estetyka i bezpieczeństwo
- Kultura u podstaw (Łódź kulturalna)
- Łódź zielona
- Talenty dla Łodzi
- Rewitalizacja śródmieścia
Źródło: Centrum OPUS