“TAK dla niezależnego życia” ‒ rusza kampania promująca Asystencję Osobistą Osób z Niepełnosprawnościami (AOON)
„TAK dla niezależnego życia” to pierwsza ogólnopolska kampania społeczna, mająca na celu nagłośnienie idei asystencji osobistej jako rozwiązania, które zapewnia osobom z niepełnosprawnościami prowadzenie niezależnego życia. To także okazja do przedstawienia szerokiej grupie odbiorców nowo powstałego Standardu Asystencji Osobistej, czyli zasad świadczenia usługi asystencji.
Kampania wystartuje 14 grudnia, a jej twórcą jest Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną PSONI przy współpracy z Biurem Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Fundacją im. Królowej Polski św. Jadwigi i Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Działania w ramach kampanii obejmują m.in. spoty telewizyjne, radiowe, komunikację w mediach społecznościowych oraz materiały drukowane.
Pod hasłem „TAK dla niezależnego życia” kryje się ważny przekaz, który powinien być znany wszystkim Polkom i Polakom – każda osoba z niepełnosprawnością ma prawo do niezależnego życia zgodnie z indywidualnymi potrzebami, dostępu do wsparcia oraz realizacji wszystkich wolności i praw człowieka na równi z innymi, a dzięki wsparciu asystenta osobistego jest to możliwe.
Asystencja osobista to kluczowe narzędzie umożliwiające osobom z niepełnosprawnościami wsparcie w codziennych czynnościach, których samodzielnie nie mogą wykonać np. przyjmowaniu leków, dbaniu o higienę, spożywaniu pokarmów, ubieraniu się, prowadzeniu gospodarstwa domowego czy przemieszczaniu się. To dostęp do świata, który dla wielu osób z niepełnosprawnościami do tej pory był ograniczony, mowa m.in. o możliwość uczestniczenia w życiu zawodowym, społecznym i kulturalnym.
– AOON jest rozwiązaniem niezwykle potrzebnym i długo wyczekiwanym przez osoby z niepełnosprawnościami, ich rodziców oraz bliskich. W Polsce usługa ta obecnie finansowana jest w sposób konkursowy, a nie ciągły, co powoduje, że nie każda osoba z niepełnosprawnością ma gwarancję dostępu do asystencji. Ograniczona jest również m.in. możliwość wyboru asystenta przez osobę z niepełnosprawnością, zakres wsparcia oraz wiek osób, którym asystencja przysługuje. W celu uporządkowania tych oraz wielu innych istotnych kwestii związanych ze świadczeniem asystencji osobistej w Polsce, powstał Standard AOON, zbiór propozycji oraz zasad, dzięki którym asystencja osobista będzie mogła działać w zgodzie z indywidualnymi potrzebami osób z niepełnosprawnościami. Kolejnym krokiem na drodze do zmian jest stworzenie ustawy, która zagwarantuje wszystkim osobom z niepełnosprawnościami prawo do usługi i niezależnego życia – podkreśla Monika Zima-Parjaszewska, prezeska PSONI.
Standard Asystencji Osobistej dostępny będzie do pobrania na podstronie: psoni.org.pl/aoon.
Oprócz Standardu Asystencji Osobistej, sercem działań ogólnopolskiej kampanii jest seria trzech spotów, w których wystąpiły osoby z niepełnosprawnościami.
– W każdej odsłonie widzowie poznają jedną historię opartą na relacji dwóch bohaterów – osoby z niepełnosprawnością oraz asystenta. W sposób przewrotny i zaskakujący pomagamy odkryć odbiorcom, czym jest asystencja osobista i uświadomić jak wielki ma ona wpływ na niezależne życie osób z niepełnosprawnością, ale i funkcjonowanie całego społeczeństwa – mówi Bartosz Józefowicz, specjalista ds. marketingu w PSONI.
W kampanii udział wzięli: Marzena Różanowska, Aleksandra Skotarek, Tomasz Grabowski oraz partnerujący im aktorzy: Dominika Gadomska, Dawid Kula i Antoni Barłowski.
Marzena Różanowska ze względu na postępujący zanik mięśni od trzech lat korzysta ze wsparcia Karoliny, która jest jej asystentką osobistą.
– Moje życie bez asystentki było monotonne i trudne. Dzięki asystencji mogę w końcu wychodzić z domu, podróżować, spotykać się z ludźmi, brać udział w akcjach integracyjnych. Mogę planować i załatwiać sprawy dla mnie ważne, a bliscy w końcu mogą trochę odetchnąć. Jestem szczęśliwsza i rozwijam się — z uśmiechem patrzę w przyszłość. Już nie boję się tak bardzo tego, co będzie, kiedy zabraknie rodziców. Chciałabym, aby inne osoby z niepełnosprawnościami uwierzyły, że w końcu będą samodzielne i same będą mogły decydować o sobie i swojej przyszłości – podkreśla Marzena, bohaterka kampanii, która na co dzień korzysta ze wsparcia asystentki.
Aleksandra Skotarek jest uzdolnioną artystką – pisarką, malarką i aktorką, która urodziła się z Trisomią 21. O sobie samej najchętniej mówi „aktorzyca”, a widzowie mogą ją zobaczyć m.in. na deskach warszawskiego Teatru 21. Na co dzień mieszka wraz z rodzicami, którzy wspierają ją w realizacji jej licznych pasji. Ola, bohaterka kampanii, tak mówi o asystencji osobistej:
Są różne rodzaje asystentury, o których uczyłam się w szkole. Asystent osoby niepełnosprawnej wspiera ją w życiu codziennym, pomagając w pracach domowych, poszukiwaniu pracy lub spędza z osobą niepełnosprawną czas wolny. Przydałaby mi się asystentka, z którą jeździłabym na próby i przedstawienia, byłaby moją kumpelą. Myślę, że taka kampania jest bardzo potrzebna. Osoby z niepełnosprawnościami są często wykluczane i osamotnione. Asystent wypełniłby tę pustkę".
Tomasz Grabowski z wykształcenia kulturoznawca, zawodowo związany jest z branżą IT. Ze względu na mózgowe porażenie dziecięce i doświadczane trudności jest zależny od wsparcia bliskich. Z otoczeniem porozumiewa się za pomocą alternatywnej i wspomagającej komunikacji.
– Od miesiąca korzystam z AOON. Wcześniej też korzystałem przez trzy lata. Problem polega na tym, że jest to usługa projektowa, a nie ustawowa, a co za tym idzie, nie jest formą stałego wsparcia. Przerwy w usłudze komplikują nam życie, ponieważ nie możemy podjąć się dłuższych zobowiązań, gdyż nie wiemy, czy za jakiś czas będziemy mieć AOON, czy znowu będzie przerwa. Marzy mi się niezależne życie. Wyjechać na pierwsze samodzielne wakacje bez rodziny. Być w stanie utrzymać się sam. Nikomu nie zawracać głowy swoją osobą. Gdyby usługa była kompleksowa, lepiej dopracowana, przede wszystkim stała, zagwarantowana ustawą… Tylko w ten sposób mamy szansę na aktywne, a przede wszystkim samodzielne i niezależne życie, o którym zresztą tak głośno mówi artykuł 19 Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami – mówi Tomasz, bohater kampanii.
“Tak dla niezależnego życia” to pierwsza w Polsce tak duża kampania o Asystencji Osobistej Osób z Niepełnosprawnościami, która ma za zadanie uświadomić społeczeństwu, że powszechny dostęp do tej usługi to gwarancja godnego życia dla wszystkich – zarówno tych, którzy potrzebują wsparcia asystenta już teraz, jak i tych, którzy będą potrzebowali asystencji w przyszłości. Kampania rozpocznie się 14 grudnia konferencją podsumowującą ponad 3 lata realizacji projektu „Aktywni niepełnosprawni – narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych”. W ramach tego projektu został opracowany m.in. Standard Asystencji Osobistej. Konferencja odbędzie się w dniu 14.12.2023 r. w godzinach 10.00-17.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Podczas Konferencji przedstawiciele PSONI zaprezentują Instrumenty włączenia społecznego wraz z propozycją aktów prawnych, wypracowanych z udziałem osób z niepełnosprawnościami, przetestowanych w pilotażu, poddanych konsultacjom środowiskowym oraz przygotowanych do wdrożenia.
Spoty promujące kampanię wyemitowane zostaną w głównych stacjach telewizyjnych oraz w Internecie. Poza telewizją działania realizowane będą w radiu, za pośrednictwem podstrony psoni.org.pl/aoon oraz w mediach społecznościowych. Kampania realizowana jest w ramach projektu „Aktywni niepełnosprawni – narzędzia wsparcia samodzielności osób niepełnosprawnych”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Za koncepcję kreatywną i realizację spotów telewizyjnych, radiowych, reklamę w Internecie oraz działania w mediach społecznościowych odpowiada Agencja Nie Do Ogarnięcia. Spoty zostały wyprodukowane przez Papaya Films, a w powstanie kampanii zaangażowani byli twórcy z Papaya Roster. Za zakup mediów odpowiada Grandes Ideas.
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) jest organizacją pozarządową. Celem Stowarzyszenia jest działanie na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością intelektualną, tworzenia warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, prowadzenia ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym, działanie na rzecz ochrony ich zdrowia oraz wspieranie ich rodzin. PSONI działa od 1963 roku. Ogółem PSONI to 118 kół terenowych, które wspierają w całej Polsce ponad 30 tys. osób z niepełnosprawnością intelektualną rocznie. PSONI prowadzi ponad 350 placówek, w których codziennie zwiększa szanse na niezależne życie osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Organizacja prowadzi ośrodki wczesnej interwencji, przedszkola, szkoły, ośrodki rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawcze, warsztaty terapii zajęciowej, zakłady aktywności zawodowej, środowiskowe domy samopomocy, mieszkania wspomagane, Centra DZWONI oraz realizuje self-adwokaturę, kręgi wsparcia i asystencję osobistą. PSONI zmienia postrzeganie osób z niepełnosprawnością intelektualną z potrzebujących pomocy na aktywne i niezależne w życiu społecznym i zawodowym.
Źródło: Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną