Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „TAK dla Kobiet” popierający projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie oraz innych prawach reprodukcyjnych informuje:
Na początku lipca br. zawiązałyśmy nieformalną organizację na rzecz praw reprodukcyjnych Polek skupioną na zmianie legislacji dotyczącej świadomego rodzicielstwa, prawa do przerywania ciąży, edukacji seksualnej, finansowania antykoncepcji i wspomaganej prokreacji oraz ochronie zdrowia kobiet w ciąży. Stało się to w odruchu oburzenia wobec decyzji Sejmu, który zdecydował o dalszym procedowaniu projektu całkowicie zakazującego aborcji i badań prenatalnych. Dla każdej z nas było jasne, że poświęcanie czasu posłów i posłanek na pracę nad tym projektem ustawy godzi w godność i dobrostan polskich kobiet i dziewcząt.
Zdecydowałyśmy się powołać obywatelski komitet inicjatywy ustawodawczej i zaproponować projekt ustawy alternatywny względem przedstawianego przez środowiska konserwatywne. Nasz głos nie jest jednak tylko protestem przeciwko postępującemu zawłaszczaniu przestrzeni politycznej przez radykalną prawicę – chcemy naprawić lukę obecną w polskim ustawodawstwie od kilkunastu lat, to znaczy brak funkcjonujących i przestrzeganych przepisów o świadomym rodzicielstwie i innych prawach reprodukcyjnych.
Obowiązujące dziś regulacje są w jawny sposób nieskuteczne i nieprzestrzegane. Jednocześnie traktowanie kobiet, które są zmuszone podjąć ważne i trudne decyzje życiowe, jak przestępczyń pogłębia brak zaufania obywatelek do państwa. Proponowany przez nas projekt ustawy przywraca kobietom godność i podmiotowość.
Główne założenia naszego projektu opierają się na przekonaniu, że prawa reprodukcyjne to prawa człowieka. Świadome rodzicielstwo to nie tylko prawo do usunięcia ciąży – to również prawo do świadomego przeżywania własnej seksualności i płodności (edukacja seksualna), prawo do decydowania o tym, kiedy chce się mieć dzieci (refundowana antykoncepcja), prawo do pomocy państwa w przypadku trudności z poczęciem potomstwa (procedury medycznie wspomaganej prokreacji, tzw. in vitro – dofinansowane przez państwo do trzeciej próby włącznie). Chcemy, by kobiety w Polsce miały dostęp do bezpłatnej i pełnej opieki zdrowotnej w czasie ciąży, w tym gwarantowany dostęp do nieinwazyjnych i inwazyjnych badań prenatalnych, które pomogą im podjąć decyzję o utrzymaniu lub usunięciu ciąży w przypadku wad wrodzonych płodu, a także pozwolą działać na rzecz życia, zdrowia i dobrostanu kobiety w przypadku ciążowych komplikacji. Prawa reprodukcyjne, w szczególności prawo do kontrolowania własnej płodności, przysługują w równym stopniu dziewczętom małoletnim.
Przygotowany przez nas projekt ustawy czerpie wzorce z najnowocześniejszego prawodawstwa europejskiego w tej dziedzinie. Opierałyśmy się na ustawach hiszpańskiej, szwajcarskiej i portugalskiej. Uchwalenie przygotowanej przez nas ustawy pozwoli na uspójnienie stanu prawnego w obszarze praw reprodukcyjnych z resztą Europy i zakończy gehennę polskich kobiet, w najlepszym razie szukających pomocy zagranicą, a w najgorszym – poddających się upokarzającym i ryzykownym zabiegom w podziemnych gabinetach.
Wśród autorek ustawy znalazły się trzy prawniczki – mecenas Irmina Kotiuk, mecenas Karolina Kędziora (Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego) i Karolina Więckiewicz – oraz działaczki na rzecz praw kobiet – Aleksandra Solik (Koalicja KARAT), Agnieszka Grzybek (Zieloni 2004, Porozumienie Kobiet 8 Marca), Wanda Nowicka (Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny), Katarzyna Pabijanek (Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny) oraz Agata Czarnacka.
Po zebraniu 1000 podpisów popierających inicjatywę złożyłyśmy wniosek o rejestrację Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „TAK dla Kobiet”, w skład którego wchodzą:
Renata Berent-Mieszczanowicz,
Agata Czarnacka,
Izabela Desperak,
Marzena Dobrowolska,
Agnieszka Grzybek, pełnomocniczka komitetu,
Anna Kamińska,
Katarzyna Kądziela,
Karolina Kędziora, zastępczyni pełnomocniczki komitetu,
Monika Kwaśniewska,
Małgorzata Maciejewska
Agnieszka Mrozik,
Katarzyna Pabijanek,
Marta Paciorkowska,
Maria Pierzchała,
Joanna Piotrowska,
Natalia Sarata,
Claudia Snochowska-Gonzales,
Aleksandra Solik,
Aleksandra Sołtysiak
Ukonstytuował się również społeczny Komitet Poparcia naszej inicjatywy. Jak dotąd swoje poparcie wyrazili m.in. Anna Baumgart, prof. Agata Bielik-Robson, Sylwia Chutnik, Agnieszka Graff, Kazimiera Szczuka, Roman Kurkiewicz, Wanda Nowicka, prof. Magdalena Środa, Tomasz Piątek, Bożena Umińska-Keff i in.
W ciągu najbliższych trzech miesięcy będziemy zbierać 100 000 podpisów wyrażających poparcie dla naszego projektu ustawy. Dzięki sieci lokalnych i regionalnych koordynatorek nasza akcja obejmie całą Polskę. Miejsca większych zbiórek podpisów będziemy podawać do wiadomości prasy lokalnej.
Liczymy na współpracę!
Informacje:
Agnieszka Grzybek, pełnomocniczka komitetu, tel. 600 120 965
Adres Komitetu „TAK dla Kobiet”: Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego,
Źródło: Komitet „TAK dla Kobiet”