TAK – dla dobrych wspomnień. NIE – dla plastikowych odpadów. Na plaży zostawmy tylko ślady naszych stóp
Plastik jest naprawdę szkodliwy dla środowiska, ale trudno całkowicie go uniknąć. Ważne jest jednak, aby być świadomym, kiedy tworzywa sztuczne są używane niepotrzebnie — zwłaszcza do jednorazowego użytku. Połowa wyprodukowanego plastiku jest używana tylko raz, a następnie wyrzucana.
Jednorazowe?— dziękuję, nie!
Najbardziej skuteczną strategią walki z przedmiotami jednorazowego użytku jest po prostu odmowa ich kupowania. To my, konsumenci, którym przy różnych okazjach oferuje się korzystanie z udogodnień opartych na plastikowych kubkach, talerzach czy torebkach możemy je przyjąć lub zostawić. Sprzeciwiajmy się przyjmowaniu ich i proponujmy inne, trwałe zamienniki. Przekonamy się, że nasz głos się liczy!
Odpady z tworzyw sztucznych nigdy nie znikają ze środowiska. W zależności od typu, porzucone plastikowe produkty potrzebują od kilku miesięcy do nawet kilkuset lat, żeby się rozłożyć na prostsze związki:
- Balonik jest najczęściej znajdowanym przedmiotem w żołądkach martwych ptaków, rozkłada się w środowisku od 5 miesięcy do 7 lat.
- Porzucony papieros przebywa w środowisku od 1 do 12 lat, zanim się rozłoży.
- Torba foliowa, 20 lat.
- Nylonowe ubrania, 30-40 lat
- Jednorazowy kubek „na wynos” z pianki styropianowej, 50 lat.
- Plastikowe słomki, 200 lat.
- Mocowania napojów w sześciopakach, 400 lat.
- Butelki z plastiku, 450 lat.
- Plastikowe szczoteczki, 500 lat.
- Sieci i linki rybackie, 600 lat.
- Pieluchy i podpaski, 500-800 lat.
Wakacje to wolność— także od plastiku!
Jest wiele rzeczy, które możemy zrobić we własnym zakresie – od poproszenia odwiedzanych restauracji o zaprzestanie używania plastikowych talerzy, przez przyniesienie do baru własnego termosu do kawy, po wywieranie nacisku na władze hotelu, aby poprawiły sposób gospodarowania odpadami.
Oto dziesięć rzeczy, które wszyscy możemy zrobić będąc na wakacjach:
- Noś wielokrotnie napełnianą butelkę na wodę, zabieraj sztućce wielokrotnego użytku na piknik, podaj swój kubek kupując kawę na wynos. Nie kupuj nadmuchiwanych balonów. Ty decydujesz czy za chwilę wprowadzisz do ekosystemu kolejny plastikowy odpad.
- Oczyść plażę: Jeśli mieszkasz w pobliżu wybrzeża, dołącz do sprzątania plaży w Twojej okolicy. Możesz też zabierać swoją rodzinę na spacer po plaży i rozpocząć własne sprzątanie.
- Oczyść rzekę: Rzeki są bezpośrednimi ścieżkami plastikowych śmieci do oceanu. Dołącz do sprzątania rzeki lub zrób własne sprzątanie! Rzeka będzie wyglądać ładniej. Sprzątanie przyniesie korzyść ekosystemowi rzeki oraz morza, do którego wpadnie.
- Bądź sceptycznym konsumentem: następnym razem, gdy będziesz na zakupach, wybieraj żywność bez plastikowych opakowań, noś torbę wielokrotnego użytku, kupuj lokalne produkty i uzupełniaj pojemniki, aby zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych i Twój wpływ na środowisko.
- Spróbuj zero-odpadowego stylu życia: zostań mistrzem zero waste. Zainwestuj w zrównoważone, przyjazne oceanom produkty wielokrotnego użytku, butelki na wodę i opakowania na żywność. Rozważ opcje, takie jak kubeczki menstruacyjne, bambusowe szczoteczki do zębów i szampony w kostkach. Pomoże Ci to zaoszczędzić pieniądze i ocean.
- Podróżuj odpowiedzialnie: staraj się zaobserwować jakiego typu plastikowe odpady pojawiają się w środowisku naturalnym i unikaj korzystania z tych przedmiotów. Odrzuć miniaturowe butelki w pokojach hotelowych, i używaj bezpiecznych dla rafy kremów przeciwsłonecznych – bez mikroplastików.
- Bądź orędownikiem zmian: proś lokalne supermarkety, restauracje i lokalnych dostawców, aby porzucili plastikowe opakowania, plastikowe sztućce i talerze. Wyjaśnij im, dlaczego.
- Noś ubrania, które przetrwają wiele sezonów: przemysł mody wytwarza 20% światowych ścieków i 10% globalnych emisji dwutlenku węgla. To więcej niż wszystkie loty międzynarodowe i żegluga morska łącznie. „Szybka moda” to ubrania, które wymieniamy po roku. Zastanów się nad zrównoważonymi liniami odzieży, sklepami vintage i naprawiaj swoje ubrania, jeśli to możliwe.
- Wybierz produkty do higieny osobistej niezawierające plastiku: Produkty do higieny osobistej są głównym źródłem mikrodrobin plastiku, które trafiają do oceanów prosto z naszych łazienek. Szukaj produktów do mycia twarzy bez plastiku, kremów na dzień, makijażu, dezodorantów, szamponów i innych produktów.
- Na plaży zostaw po sobie tylko ślady stóp
Warto pamiętać, że rzeczy, które kupujemy na letnie wakacje, nie są zbyt dobre dla środowiska. Na przykład każdego roku 16 000 plastikowych desek pływackich zostaje porzuconych i trafia do środowiska w Wielkiej Brytanii. Ta ogromna ilość zanieczyszczeń jest tylko wierzchołkiem góry lodowej środowiskowych strat, ponieważ nie uwzględnia dwutlenku węgla generowanego podczas produkcji, zazwyczaj w Azji, i transportu przez oceany do naszych nadmorskich sklepów.
Artykuł powstał na podstawie materiałów UNEP.
Źródło: Centrum UNEP/GRID-Warszawa