Tak było na premierze filmu "Goodbye and be happy"
W poniedziałek, 26 września 2011 roku w Kinie Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Goodbye and be happy”. Wyprodukowany przez Polską Akcję Humanitarną film, opowiada o mieszkańcach ośrodka dla uchodźców w Grupie k. Grudziądza. Jego autorem jest wolontariusz EVS z Hiszpanii, Borja Franco Garzon.
W wypełnionej po brzegi sali Kina Centrum pojawiła liczna grupa zaproszonych gości. Na pokazie nie mogło oczywiście zabraknąć bohaterów filmu – dzieci z ośrodka dla uchodźców i ich mam. Na premierze filmu pojawiła się także rzeczniczka prasowa UdSC Ewa Piechota, dyrektor ośrodka dla uchodźców w Grupie Wojciech Antczak oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Grupie Piotr Kowalski wraz z w-ce dyrektorką Anną Klucznik. Na zakończenie imprezy odbyło się spotkanie z autorem filmu oraz występującymi w nim dziećmi.
Film Goodbye and be happy opowiada o życiu w ośrodku dla uchodźców gdzieś w Polsce centralnej. Jego bohaterowie, pochodzący głównie z Kaukazu, czekają w nim na decyzję o nadanie statusu uchodźcy. Akcja filmu rozgrywa się właśnie w tym przejściowym dla nich okresie. Próbuję dociec przyczyn, dla których uchodźcy opuścili swoje domy oraz poznać ich marzenia i plany na najbliższą przyszłość. Jest to film, który stara się pokazać ich życie w nowej rzeczywistości – mówi Borja Franco Garzon, autor filmu. Krótki wycinek ich egzystencji może być najbardziej ekscytującym okresem w życiu ich dzieci – dodaje.
I to właśnie najmłodsi mieszkańcy ośrodka dla uchodźców w Grupie k. Grudziądza są głównymi bohaterami tej pasjonującej opowieści. Z dala od wojennej zawieruchy, prześladowań i innych życiowych przeszkód często po raz pierwszy mogą po prostu… bawić się. Ich historie są niesamowite, a w beztroskich rozmowach, jak w tafli wody, odbijają się trudne doświadczenia i skrywane marzenia. Wśród tych marzeń może najważniejszym jest nadzieja na znalezienie spokojnego miejsca do życia.
Osoby bądź instytucje zainteresowane wykorzystaniem filmu prosimy o kontakt z koordynatorem projektu Rafałem Baczyńskim-Sielaczek.
Źródło: Polska Akcja Humanitarna